Νίκη… τετράδας για τον Μίλωνα

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε σημαντικό “τρίποντο” στην έδρα του ΟΦΗ (3-1 σετ), στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League, αυξάνοντας τη διαφορά από τον πέμπτο Φοίνικα Σύρου και κάνοντας… βήμα πλέι οφ.

Ο Μίλων ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, ωστόσο οι Κρητικοί δεν του επέτρεπαν να ξεφύγει με περισσότερους από τέσσερις πόντους (15-11). Ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 19-19, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ (25-21) με καλό σερί. Το δεύτερο σετ είχε την ίδια τροπή, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα και να μην το χάνει σε κανένα σημείο, φτάνοντας στο 2-0 σετ (25-17).

To τρίτο σετ ήταν… ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην ισοπαλία πολλές φορές. Παρά το γεγονός ότι ο Μίλων πήρε το προβάδισμα με 18-17, οι Κρητικοί έκαναν την ανατροπή και κατέκτησαν το σετ (25-23). Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 10-5, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, πέρασαν μπροστά στο σκορ και τελείωσαν το παιχνίδι, παίρνοντας το σετ με 25-22.//

Τα σετ: 21-25, 17-25, 25-23, 22-25

ΟΦΗ (Κώστας Δελκώστας): Αντάμι 1π. (1 άσσος), Βαϊόπουλος 11 (9/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ντεμιρτσί 11 (10/24επ., 1 άσσος, 55%υπ., 27%αρ.), Μπλούμπεργκς 9 (5/9επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ροντρίγκο Αμπράο 6 (4/19επ., 2 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.), Τζιουμάκας 29 (21/48επ., 3 μπλοκ, 5 άσσοι) / Τσαδήμας (λ. – 41%υπ., 14%αρ.), Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 14π. (9/12επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 3 (3/10επ.), Γιορντάνοφ 15 (13/34επ., 2 μπλοκ), Μολίνα 21 (14/29επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι, 50%υπ., 11%αρ.0, Εφραιμίδης 9 (8/15επ., 1 άσσος, 31%υπ., 7%αρ.), Χερ 5 (0/3επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι) / Χανδρινός (λ. – 41%υπ., 24%αρ.), Δημητούλης, Νανόπουλος, Στράτος

ΟΦΗ: Εκτός με Φοίνικα Σύρου (18/2)
ΑΟΝΣ Μίλων: Εντός με ΠΑΟΚ (18/2)