Με φόρα από το Σούπερ Καπ ο ΠΑΟΚ

Με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του Σούπερ Καπ ο ΠΑΟΚ πέρασε και από την Πολίχνη με 3-0 σετ και πήρε ένα ακόμα τρίποντο που τον φέρνει όλο και πιο κοντά στην 3η θέση της κανονικής περιόδου.

Ο Δικέφαλος με σταθερή υποδοχή, μεγάλη ισχύ στην επίθεση που του έδωσε το εντυπωσιακό 68% στην αποτελεσματικότητα νίκησε τον Πήγασο 3-0 σε αγώνα για την 14η αγωνιστική. Τέσσερις στροφές πριν το τέλος και έχοντας κάνει το ρεπό του ο ΠΑΟΚ ελπίζει σε ένα θαύμα για να προλάβει την 2η θέση.

Ο Πήγασος παρά την ήττα δεν πήγε άσχημα σε υποδοχή και επίθεση, έκανε ντεμπούτο ο Στουντζίσκι (μπήκε αλλαγή) αλλά ήταν ανέτοιμος. Ο Πήγασος είχε κορυφαίους τους Καπετανίδη, Μαυροβουνιώτη αλλά πιέστηκε από τον ανώτερο αντίπαλο του και δε βρήκε ευκαιρία να μείνει στον αγώνα για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 22 βαθμούς ενώ ο Πήγασος έμεινε στους 10 βαθμούς και στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Δημοσθένης Λινάρδος με 11 πόντους και 7,5 στο intex με εξαιρετικά ποσοστά σε μπλοκ και σερβίς. Πολύ καλός και ο Βαν Χάρντερεν. Ο Γαλιώτος μοίρασε το παιχνίδι σε όλους τους συμπαίκτες του ενώ στην πίεση του 1ου και 3ου σετ έκανε άψογε επιλογές με αλάνθαστες επιλογές. Ο Βαν Χάρντερεν με 3 συνεχόμενους πόντους τελείωσε το καθοριστικό 1ο σετ με 25-23, ενώ στο 3ο σετ από το 19-19 ο Βαν ντε Ντρις με επίθεση και άσσο και ο Γαλιώτος με μπλοκ στον Στουντζίνσκι έκαναν καθοριστικό σερί 3-0 για το 22-19. Ο Βαν ντε Ντρις και ο Βαν Χάρντερεν τελείωσαν το σετ 25-21 και μαζί τον αγώνα με 3-1 σετ.

Τα σετ: 23-25, 17-25, 21-25