Καλμαζίδης: «Πολύ μεγάλη νίκη, περιμένουμε πολύ δύσκολη ρεβάνς»

Ικανοποιημένος από το θετικό αποτέλεσμα της ομάδα του ήταν ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, ο οποίος στις δηλώσεις του τόνισε πως περιμένει μια δύσκολη αποστολή στον επαναληπτικό αγώνα στη Γαλλία.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επικράτησε με 3-1 σετ της Ναντ και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup γυναικών. Μετά τη λήξη του αγώνα, ο τεχνικός του “τριφυλλιού”, μιλώντας στην κάμερα της Cosmote TV, αναφέρθηκε στη σημασία της νίκης, αλλά και για τη δυσκολία που κρύβει η ρεβάνς στη Γαλλία.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Γιάννης Καλμαζίδης:

«Οπωσδήποτε ειναι μια πολυ μεγάλη νίκη. Ξέρουμε πως το επίπεδο στη Γαλλία ειναι πολυ υψηλό και η Ναντ είναι 1η στο πρωτάθλημα. Η μπλοκ άμυνα ήταν ένα πολύ καλό δικό μας κομμάτι, καταφέραμε να σταματήσουμε τις καλές παίκτριες, όπως την Μιμς και παίξαμε πολύ καλά στην υποδοχή. Η υποδοχή βοηθάει και στην επίθεσή μας.

Περιμένουμε πολύ δύσκολη ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα. Είναι και εκτός έδρας αλλά δεν είναι πως θα πάμε εκεί και θα μας μειώσει η δική τους έδρα αλλά αυτό που μας βοήθησε σήμερα εμάς ήταν ο παλμός. Θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι αλλά εμείς θα πάμε για να κερδίσουμε και όχι να πάρουμε απλά 1-2 σετ. Θέλουμε να κερδίσουμε και εκεί».//