Έκανε βήμα πρόκρισης ο Παναθηναϊκός!

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επικράτησε με 3-1 σετ της Ναντ και πήρε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την εντός έδρας νίκη επί της Ναντ για το Challenge Cup γυναικών και καλείται να ταξιδέψει την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου στη Γαλλία, για να “καθαρίσει” την πρόκριση στη ρεβάνς του ζευγαριού.

Στο πρώτο σετ, η γαλλική ομάδα πήρε προβάδισμα πετυχαίνοντας τους πρώτους πόντους του αγώνα (0-2). Οι “πράσινες” είχαν απάντηση και έμειναν εξ αρχής κοντά στο σκορ, στο οποίο προηγήθηκαν και με 7-6, κάνοντας φανερές τις διαθέσεις τους. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ και αμφότερες έπαιρναν ανά διαστήματα το προβάδισμα. Η Ναντ, όμως, κατάφερε να επιβληθεί στις λεπτομέρειες και κατέκτησε το πρώτο σετ με 23-25.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη είχε νωχελικό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ και έμεινε πίσω στο σκορ με 0-3. Εν συνεχεία, αντέδρασε και πήρε προβάδισμα που έφτασε στο +4 (13-9). Η… ψαλίδα μεγάλωσε και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15-10), θέτοντας τις βάσεις για την ισοφάριση του παιχνιδιού. Αυτή, ήρθε με εμφατικό τρόπο, καθώς οι “πράσινες” έτρεξαν σερί όποτε χρειάστηκε και εν τέλει κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 25-18.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο τρίτο σετ για τον Παναθηναϊκό, ωστόσο η Ναντ εμφάνιζε ανταγωνιστικό πρόσωπο και ήταν κοντά στο σκορ. Περίπου στα μέσα του σετ, το σύνολο του Γιάννη Καλμαζίδη έτρεξε επί μέρους σκορ 4-0, κάνοντας το (17-12), αλλά η γαλλική ομάδα απάντησε και έφτασε στον πόντο (20-19). Οι “πράσινες” έτρεξαν νέο σερί και άφησαν τις Γαλλίδες δίχως σκορ για το υπόλοιπο του σετ, κατακτώντας το με 25-19. Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός “καθάρισε” τη νίκη ανεβάζοντας τον ρυθμό του στα διαστήματα που χρειάστηκε. Οι “ομάδες” επικράτησαν με 25-17 και σφράγισαν το θετικό αποτέλεσμα με 3-1 σετ.//

Τα σετ: 23-25, 25-18, 25-19, 25-17.