Ήττες για ΠΑΟΚ και Ηλυσιακό

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη και δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΟ Θήρας που επικράτησε με 3-0 των “ασπρόμαυρων”. Δύο στα δύο όσον αφορά τις εντός έδρας αναμετρήσεις για τον ΑΟ Μαρκοπούλου  που επικράτησε με 3-0 της ομάδας του Νίκου Κωστακόπουλου.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” αγωνίστηκε χωρίς τις δύο διαγώνιες του (Τσούμπα, Οικονομίδου) ενώ η Μιλάνοβα ξεκίνησε τον αγώνα αλλά έγινε γρήγορα αλλαγή και ο ΑΟΘ εκμεταλλεύτηκε πλήρως αυτές τις απουσίες κάνοντας ένα τρομερό πρώτο σετ και έχοντας περισσότερες λύσεις στα κρίσιμα σημεία των δύο επόμενων.

Στο πρώτο σετ η κυριαρχία του ΑΟΘ ήταν εντυπωσιακή καθώς με το «καλημέρα» προηγήθηκε 5-0 και ο “Δικέφαλος του βορρά” δεν μπόρεσε να αντιδράσει ποτέ. Η διαφορά μεγάλωνε (14-2, 22-5) και το 1-0 ήρθε πολύ εύκολα

Το ματς ουσιαστικά ξεκίνησε από το β’ σετ όπου είχαμε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στην πρωτοπορία (11-9, 13-14, 16-14, 16-16) για να φτάσουμε στο 19-20. Η Πολυνοπούλου έκανε το μπλοκ, αλλά η Γουίλιαμς έκανε παράβαση στο φιλέ και με σερί 3-0 ο ΑΟΘ προσπέρασε 22-20. Η Γουίλιαμς μείωσε στον πόντο, αλλά δική της κακή υποδοχή διαμόρφωσε το 24-21 για να κλείσει το σετ στο 25-22 με μπλοκ στην Κυπαρίσση.

Η αρχή του γ’ σετ θύμισε το πρώτο καθώς το 5-5 έγινε 11-5 και το 14-9 ο ΑΟΘ είχε τον απόλυτο έλεγχο, αλλά εκεί μια σειρά από μπλοκ έφερε το σκορ στο 14-14. Μόλις όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε άρχισε τα λάθη (16-14 με χαμένο σερβίς και άουτ επίθεση, με τον ΑΟΘ να είναι συνεχώς μπροστά φτάνοντας στο 22-18. Δυο επιθέσεις των Γουίλιαμς, Κυπαρίσση έφεραν το σκορ στο 22-21, για να απαντήσει η Μερκάδο μετά το τάιμ άουτ του Φρέσκι (23-21) για να ακολουθήσει νέα επίθεση της Μερκάδο και κακή υποδοχή για το φινάλε του αγώνα.

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-22, 25-21) σε 74′

Από την άλλην στο ματς του Μαρκόπουλου με τον Ηλυσιακό, η ομάδα του Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι στα δύο πρώτα σετ κατάφερε να πάρει σημαντικές διαφορές με τον Ηλυσιακό όμως να βρίσκει τρόπο να επιστρέψει χωρίς να κάνει την ανατροπή.

Στο πρώτο σετ το 4-3 έγινε 8-3, με τον ΑΟΜ να φτάνει στο 18-12 που έγινε 18-15, αλλά αυτή ήταν και η μικρότερη διαφορά.

Στο δεύτερο σετ και πάλι 3-3 έγινε 9-3 για να φτάσουμε σε νταμπλ σκορ (16-8) και στο 21-16. Εκεί ο Ηλυσιακός έτρεξε πάλι ένα σερί φτάνοντας στο 21-19 και είχε νέα κόντρα επίθεση, αλλά μετά από κακή συνεννόηση δεν μπόρεσε να μειώσει στον πόντο με τον ΑΟΜ να φτάνει στο 25-19…

Στο τρίτο σετ ήταν ανάλογη εκκίνηση (5-4, 12-4) μόνο που αυτή τη φορά δεν υπήρχε απάντηση από τον Ηλυσιακό καθώς η διαφορά μεγάλωνε (14-6) για να φτάσουμε στο τελικό 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-19, 25-19) σε 79′