“Κιτρινόμαυρο” το αθηναϊκό ντέρμπι

Μεγάλη εμφάνιση για την “Ένωση” στο πρώτο της παιχνίδι στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού. Τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ νίκησαν τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και πήρε μια μικρή διαφορά απέναντι στον Παναθηναϊκό (9-6). Οι “πράσινες“, όμως δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν αρχικά στο 12-12, έπειτα στο 15-15 και στη συνέχεια σε 17-17. Η “Ένωση“, ωστόσο, είχε το καθαρό μυαλό στο τέλος και πανηγύρισε το πρώτο σετ(25-21).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο και απέκτησε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-12) ενώ κατάφερε να πάρει και μια διαφορά με έξι πόντους (10-16). Οι “πράσινες” υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους και έφτασαν να κάνουν το 1-1 στα σετ (17-25).

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και δεν πτοήθηκε από την αρχική ισοπαλία (4-4). Οι “κιτρινόμαυρες” ήταν εξαιρετικές σε μπλοκ και υποδοχή και με άνεση δημιούργησαν μια διαφορά (10-5), την οποία διατήρησαν και στην πορεία (17-10). Έτσι, η ΑΕΚ έμεινε ψύχραιμη και πήρε προβάδισμα με 2-1 στα σετ (25-19).

Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Οτσάλ μπήκε καλά (6-4), αλλά γρήγορα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι (10-10). Οι “πράσινες” μάλιστα πέρασαν μπροστά (18-20) σε κρίσιμο σημείο. Η ΑΕΚ, όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και έφερε το ματς τούμπα, καθώς από το 23-23 έκανε το 25-23 και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 25-21, 17-25, 25-19, 25-23 23-25.