Η Βοσνία έσπασε το αήττητο της γαλανόλευκης…

Η Εθνική Γυναικών δεν κατάφερε να επιβληθεί στη Μίκρα και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τη Βοσνία, ωστόσο έχει ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η “γαλανόλευκη” βρέθηκε μακριά από τον καλό της εαυτό σήμερα στη Μίκρα και ηττήθηκε με το εμφατικό 3-0 σετ από τη Βοσνία και η ομάδα του Μαρτσέλο Αμποντάντσα έχασε την ευκαιρία να κάνει το 5/5, χωρίς όμως να ανησυχήσει για την πρόκρισή της στην τελική φάση, καθώς αυτή έχει ήδη επιτευχθεί.

Ο αγώνας δεν άρχισε με τους καλύτερους… οιωνούς για την Εθνική ομάδα, καθώς βρέθηκε να χάνει εύκολα στο πρώτο σετ. Με πρωταγωνίστριες τις Τερζόγλου και Κωνσταντινίδου, η “γαλανόλευκη” κατάφερε να μειώσει, ωστόσο έχασε το σετ με 25-21. Αυτό ήταν και το πρώτο χαμένο σετ για την Ελλάδα μετά από 16 ολόκληρα παιχνίδια.

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης, οι Βόσνιες εξακολουθούσαν να δείχνουν την υπεροχή τους και προηγήθηκαν με διαφορές… ασφαλείας. Κάποια λάθη από τη Βλαχάκη και την Κυπαρίση έδωσαν την ευκαιρία στην αντίπαλό της να πάρει και το δεύτερο σετ με σκορ 25-22.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και στο τρίτο σετ, με τη Βοσνία να επικρατεί εύκολα με 25-20 και να πανηγυρίζει τη νίκη με 3-0 σετ, που τη δίνει την πρώτη θέση του ομίλου.