Έβαλε τις βάσεις πρόκρισης ο Άρης

Οι “κίτρινοι” σε ένα παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη, πήραν μία σπουδαία νίκη με 3-2 σετ επί της Λιντς στην Αυστρία και την Πέμπτη (15/12) θα προσπαθήσει να σφραγίσει την πρόκριση στους “16”.

Ο Άρης νίκησε στο tie-break 3-2 σετ τη Λιντς στην Αυστρία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους “32” του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και έκανε βήμα πρόκρισης μεν στους “16” της διοργάνωσης, όμως χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ στον δεύτερο αγώνα την Πέμπτη για να εξασφαλίσει το «εισιτήριο».

Ο Άρης είχε στη σύνθεσή του τα δύο νέα μεταγραφικά του αποκτήματα, την Κολομβιανή Καϊσέδο και τη Βουλγάρα Μπέτσεβα, οι οποίες βρέθηκαν στο βασικό σχήμα και έδωσαν λύσεις, αλλά οι «κίτρινες» είχαν πολλά «σκαμπανεβάσματα» στην απόδοσή τους.

Όσο εύκολα πήρε ο Άρης το πρώτο και το τρίτο σετ, άλλο τόσο εύκολα ισοφάρισαν αμφότερες φορές οι Αυστριακές, οι οποίες ξεκίνησαν καλύτερα και είχαν σταθερά προβάδισμα τριών πόντων μέχρι το 11-8 του πέμπτου σετ. Εκεί, όμως ο Άρης έκανε την αντεπίθεσή του και με επιμέρους σκορ 7-1, έφτασε στη νίκη.

Τα σετ: 18-25, 25-14, 18-25, 25-18, 12-15 σε 105′

Λιντς (Φακούντο Μοράντο): Πάβλοβα 12 (8/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μάας 11 (11/20 επ.), Μπότκιν 21 (17/45 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 46% υπ.-21% άριστες), Βέρα 2 (1/3 επ., 1 άσσο), Χόχενάουερ 12 (11/21 επ., 1 άσσο, 25% υπ.-10% άριστες), Κεκαουόχα 16 (13/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Χάγκερ (λ, 52% υπ.-36% άριστες)

Άρης (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 3 (0/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Απλαδά 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσούμπα 36 (35/69 επ., 1 άσσο), Σίλβα 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Καϊσέδο 14 (13/27 επ., 1 άσσο, 36% υπ.-21% άριστες), Μπέτσεβα 14 (12/23 επ., 2 άσσοι, 48% υπ.-19% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 43% υπ.-22% άριστες), Καμπούρη (λ), Πιτσιγκώνη, Αποστολίδου, Σαλαγκούδη//