Άντεξε στη Ρουμανία ο Παναθηναϊκός και έδωσε ραντεβού στους “8”

Η ομάδα του Γιάννη Καλμζίδη είδε τη πρόκριση να χάνεται, αλλά οι παίκτριες του “τριφυλλιού” κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση μετά την ήττα στην κανονική διάρκεια με 3-0 απέναντι στη CSM , με το τελευταίο σετ να δίνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του CEV Challenge Cup.

Με την έναρξη της αναμέτρησης οι “πράσινες” μπήκαν δυνατά για να τελειώσουν τη πρόκριση. Είχαν ένα ισχνό προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του σετ, με τις Ρουμάνες να κάνουν ένα δικό τους σερί και να γυρνάνε την αναμέτρηση με σκορ 26-24.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του Γιάννη Καλζαμίδη έμειναν από την αρχή πίσω στο σκορ με την ομάδα της CSM να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα της να μην ξεπερνάει τους τρεις πόντους σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου σετ. Χωρίς να κάνει σε μια κανένα σημείο την ανατροπή, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ μετά το 25-21, με την Ελληνική ομάδα να ψάχνει αντίδραση στο τρίτο σετ.

Με το πρώτο σερβίς στο τρίτο σετ, οι Ρουμάνες πήραν το προβάδισμα με σερί 4-0. Η Ελληνική ομάδα έκανε την ανατροπή στα μέσα του σετ, αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα. Με το χτίσιμο της Ρουμανικής επίθεσης, η CSM βρέθηκε να προηγείται με και με τέσσερις πόντους (18-14), ολοκληρώνοντας το τρίτο σετ θριαμβευτικά και σκορ 25-23, με το παιχνίδι να πηγαίνει σε “χρυσό” σετ.

Με την έναρξη του οι “πράσινες” αφυπνίστηκαν και έφτιαξαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων με 6-2 . Στην συνέχεια το “τριφύλλι” διαχειρίστηκε την διαφορά με τις Ρουμάνες να μην έχουν απαντήσεις σε καμία από τις επιθέσεις των παικτριών του Καλζαμίδη, κλείνοντας το χρυσό σετ με 15-12, παίρνοντας το εισιτήριο για τις οκτώ καλύτερες ομάδες του CEV Challenge Cup.

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-23 | Χρυσό σετ: 12-15

CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Μάριους Ματσικασάν): Σόμπο 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ), Έβανς 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Ζαντορονάι 10 (8/31 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. – 38% άριστες), Κορέα 12 (7/16 επ., 5 μπλοκ), Ντιουφ 20 (19/40 επ., 1 μπλοκ, 13% υπ. – 13% άριστες), Ίκιτς 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 45% άριστες) / Γκιμαράες (λ, 50% υπ. – 41% άριστες), Κικούτσι 1 (1/1 επ.), Αλεξάντρου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 5 (4/10 επ., 1 άσσος), Καρκάσες 17 (15/34 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. – 22% άριστες), Άτκινσον 12 (10/53 επ., 2 μπλοκ), Γκρότους 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 17% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Σάμανταν 11 (6/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 36% υπ. – 14% άριστες), Μπελιά (λ), Φουμάκη, Μεταξά, Γενιτσαρίδη 7 (7/11 επ., 30% υπ. – 10% άριστες), Κελεσίδη.