Εύκολο πέρασμα του Παναθηναϊκού από το Παλατάκι

Το ντέρμπι μεταξύ των “πράσινων” και του ΠΑΟΚ για την 7η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών εξελίχθηκε σε υγιεινό περίπατο για τις φιλοξενούμενες, οι οποίες επικράτησαν με 3-0 σετ.

Το “τριφύλλι” μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-8 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Προβάδισμα που διατήρησε και σε όλη την διάρκεια του σετ, παρά το μίνι σερί των γηπεδούχων που μείωσε το σκορ στο 23-19.

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το πρώτο σετ με τους δύο πόντους για το 25-19. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαν “χέρι-χέρι” στα πρώτα λεπτά (6-6), ωστόσο ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων ήταν ικανό να τους δώσει προβάδισμα με 2-0 σετ (24-15). Στο τελευταίο και καθοριστικό σετ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι ενδιαφέρον μένοντας κοντά στο σκορ, ωστόσο η ομάδα του Καλμαζίδη δεν άφησε ποτέ το προβάδισμα από τα χέρια της και τελείωσε το παιχνίδι με το 25-21. Στους 15 βαθμούς οι νικήτριες, στους 5 οι ηττημένες που έχουν ξεκινήσει προβληματικά την σεζόν.

Τα σετ: 19-25, 14-25, 21-25.//ΣΠ