F1 GP Ουγγαρίας: Πρώτη pole position του George Russell

Οι ελεύθερες δοκιμές της Παρασκευής, ήταν η χειρότερη μέρα του στη Mercedes, όπως δήλωσε ο Gorge Russell. Ούτε οι ελεύθερες δοκιμές του Σαββάτου σε βρεγμένη πίστα, έδωσαν αισιοδοξία στον νεαρό Βρετανό, αλλά οι χρονομετρημένες δοκιμές ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό.

Κάνοντας έναν εκπληκτικό γύρο κατέκτησε την 1η pole position της καριέρας του, χαρίζοντας φυσικά και την 1η pole position στη Mercedes, για το Grand Prix της Formula 1 στην Ουγγαρία. Γνωστός για τις εξαιρετικές του επιδόσεις στα χρονομετρημένα από την περσινή χρονιά στη Williams, ο Russell έσπασε τη φετινή, έως τώρα, κυριαρχία της Ferrari και της Red Bull.

(AP Photo)

Στη 2η θέση, μόλις 44 χιλιοστά πίσω του, βρέθηκε ο Carlos Sainz με τη Ferrari. Ο Ισπανός πίστεψε πως θα βρεθεί στην κορυφή αφού ο Charles Leclerc ήταν σχεδόν 1,5 δέκατο πίσω του, αλλά υπολόγισε χωρίς τον Russell. Με τη 2η και 3η θέση αλλά και με το ρυθμό που έδειξε συνολικά η Ferrari, μπορεί να ελπίζει όμως σε έναν καλό αγώνα.

(AP Photo)

Η McLaren φάνηκε δυνατή το διήμερο και συνέχισε την πολύ καλή εικόνα με τον Lando Norris να κάνει την 4η καλύτερη επίδοση στα χρονομετρημένα. Άφησε πίσω τους και τις δύο Alpine που θα μοιραστούν την 3η σειρά στην εκκίνηση με τους Esteban Ocon και Fernando Alonso στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα. Ο Lewis Hamilton με 8 pole position στην πίστα του Hungaroring κατέχει το ρεκόρ των περισσοτέρων pole position στην ίδια πίστα. Βλέποντας τον Russell να κατακτά την pole, ο ίδιος περιορίστηκε στην 7η θέση.

Ο Valtteri Bottas εμφανώς βελτιωμένος έκανε τον 8ο χρόνο με τον Daniel Ricciardo να συνεχίζει την καλή του εμφάνιση στην Ουγγαρία κάνοντας τον 9ος χρόνο. Τη δεκάδα συμπλήρωσε ο Max Verstappen που όμως αντιμετώπισε πρόβλημα και δε μπόρεσε να κάνει γρήγορο γύρο. Ο Sergio Perez χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα, όπως ο Verstappen, δεν κατάφερε να προκριθεί στο Q3 και θα ξεκινήσει τον αγώνα από την 11η θέση.

Η εκκίνηση του αγώνα θα δοθεί την Κυριακή στις 16:00 ώρα Ελλάδας και θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ2.