Τα λάθη των Γερμανών… έδωσαν προβάδισμα στην Ατλέτικο (highlights)

Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε επικράτησε της Μπόρουσια Ντόρτμουντ με 2-1 για να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του φετινού Champions League, με την ομάδα του Τέρζιτς να έχουν μια ακόμα ευκαιρία στην Βεστφαλία.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν μπορούσε να ζητήσει καλύτερο ξεκίνημα από το γκολ που πέτυχε ο Ντε Πολ μόλις στο 4ο λεπτό για να δώσει προβάδισμα στη ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε, με την Ντόρτμουντ να αναγκάζεται να κυνηγήσει το σκορ. Στα επόμενα λεπτά η Ντόρτμουντ έψαξε χώρους για να κάνει τις επιθέσεις της, αλλά σε πολλές από αυτές βρέθηκε αντιμέτωπη με την άμυνα της Άτλέτικο που ήταν εξαιρετικά τοποθετημένη. Τα λάθη από Γερμανικής πλευράς συνεχίστηκαν, με το Χούμελς να μην μπορεί να συνεννοηθεί με τον Μάατσεν κάνοντας ένα λάθος το οποίο το εκμεταλλεύτηκε ο Γκριεζμάν, πασάροντας όμορφα στον Μολίνα ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει ιδανικά για το 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με διαφορετικές αποστολές η κάθε μια για το δεύτερο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι “Ροχιμπλάνκος” κράτησαν τον ρυθμό της αναμέτρησης σε χαμηλό τέμπο, με την Μπορούσια να αναζητά τις λύσεις στους κενούς χώρους για να βγει στις αντεπιθέσεις. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά την ομάδα του Σιμεόνε και βρήκαν τους χώρους για να ελιχθούν κυρίως από την πλευρά του Σάντσο. Εκεί σε πολλές περιπτώσεις βρέθηκε ο Άλε, που μπήκε στην θέση του Φούλκρουκ για να γράψει το 2-1 στο 81ο λεπτό. Η Γερμανική ομάδα προσπάθησε να κάνει και το 2-2 μερικά δευτερόλεπτα μετά, αλλά οι Ισπανοί διατήρησαν την ψυχραιμία τους για να πάρουν την νίκη με το τελικό 2-1 να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό στην Βεστφαλία.

ΓΚΟΛ:Ντε Πολ  4′, Λίνο 32′, Άλε 81′
ΔΟΚΑΡΙ: Ζιτέν 87′ Μπραντ 90+6′
Κίτρινες: Τσαν 24΄, Γιορέντε 28′, Λίνο 28′, Μάατσεν 53′, Χιμένεζ 75′

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Χιμένεζ, Βίτσελ (Σάβιτς 90′), Αθπιλικουέτα, Μολίνα, Γιορέντε, Κόκε, Ντε Πολ (Κορέα 80′), Λίνο (Ρικέλμε 90′), Μοράτα (Μοράτα 64′), Γκριεζμάν

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Κόμπελ, Σλότερμπεκ, Χούμελς, Ριέρσον, Μάατσεν, Τσαν (Οζτσάν 84′), Ζάμπιτσερ (Ρόις 84′), Σάντσο, Ενμέτσα (Μπράντ 46′), Αντεγέμι (Ζιτέν 73′), Φούλκρουκ (Άλε 60′)