Συνεχίζει το “βιολί” της η Μπριζ | Οι “δράκοι”… έκαψαν τη Λεβερκούζεν

Οι Βέλγοι επικράτησαν και απέναντι στην Ατλέτικο με 2-0 και “κάθονται” μόνοι στην πρώτη θέση, με 9 βαθμούς. Από την άλλη η Πόρτο κέρδισε με το ίδιο σκορ τις “ασπιρίνες” και πέρασε προσωρινά δεύτερη, με τριπλή ισοβαθμία.

Οι αναμετρήσεις για την 3η αγωνιστική, του δεύτερου ομίλου του Champions League, είχαν μεγάλο ενδιαφέρον. Η Μπριζ κατάφερε να επικρατήσει και της Ατλέτικο, “ξεφεύγοντας” με 9 πόντους στην πρώτη θέση. Από την άλλη η Πόρτο, μετά από ένα πολύ αμφίρροπο ματς, επικράτησε με 1-0 της Λεβερκούζεν και πέρασε στη δεύτερη θέση, σε ισοβαθμία με τους Γερμανούς, αλλά και τους “ροχιμπλάνκος”.

Σε χαμηλό ρυθμό κινήθηκε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση, όμως η προσπάθεια του Χλόζεκ βρήκε στοπ στον Ντιόγκο Κόστα. Πέντε λεπτά αργότερα οι Γερμανοί πέτυχαν γκολ, με τον Άντριχ να σεντράρει εξαιρετικά στο δεύτερο δοκάρι και τον Χόντσον-Οντόι ολομόναχο να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πορτογάλο τερματοφύλακα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για επιθετικό φάουλ του Άγγλου μεσοεπιθετικού.

Δύο φορές στο 23′ και στο 27′, ο Χόντσον-Οντόι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τις ενέργειές του, με την Πόρτο να έχει περιοριστεί σε δεύτερο ρόλο, στα πρώτα 35′ λεπτά της αναμέτρησης. Στο 41′ έγινε μία απίστευτη φάση, με τους παίκτες της Πόρτο να σκοράρουν στην αντεπίθεση, αλλά  τον Τέιλορ να γυρίζει τη φάση πίσω και να δίνει πέναλτι στην Λεβερκούζεν. Ο Σικ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Ντιόγκο Κόστα τον νίκησε με το ένα χέρι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ξανά ο Πορτογάλος είπε “όχι” στον Τσέχο επιθετικό.

Στην επανάληψη η Πόρτο ξεκίνησε με αλλαγή, με τον Οτάβιο να έχει και την πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη, καθώς στο 52′ μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που δοκίμασε κατέληξε στην αγκαλιά του Χραντέτσκι. Μετά από ένα παιχνίδι αρκετές εναλλαγές συναισθημάτων, η Πόρτο κατάφερε να ανοίξει το σκορ τον Ζαϊντού στο 69′, όταν πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε και νίκησε τον γκολκίπερ της Λεβερκούζεν. Το… κερασάκι στην τούρτα, έβαλε ο Γκαλένο στο 87′, “σφραγίζοντας” τη νίκη της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Γκολ: 69′ Ζαϊντού, 87′ Γκαλένο / –

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Ντιόγκο Κόστα, Ζοάο Μάριο (Γκαλένο 63′), Πέπε, Κάρμο, Βέντελ (Ζαιντού 63′), Πεπέ, Ουρίμπε (Γκρούζιτς 83′), Εστάκβιο, Μπρούνο Κόστα (46′ Οτάβιο), Εβανίλσον (Μαρτίνες 71′), Ταρεμί.

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Ζεράρντο Σεάν): Χραντέτσκι, Φριμπόνγκ, Ταχ, Ταψόμπα, Χιντσάπε, Αρανγκίς (Αμίρι 79′), Άντριχ (Ντερμιμπάι 72′), Χλόζεκ (Αντλί 72′), Ντιαμπί, Χόντσον-Οντόι (Φονσού Μενσά 86′), Σικ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Καράσκο να έχει την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού στο 8′, όμως ο Μινιολέ έδιωξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα προσπάθεια του Άλβαρο Μοράτα, η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι, για μια Ατλέτικο που ξεκίνησε “φουριόζα” στο παιχνίδι. Στο 14′ ο Μπούχαναν ζήτησε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδειξε σωστά να συνεχιστεί η αναμέτρηση. Στο 26′ ο Μοράτο έχασε τρομερή ευκαιρία στο τετ-α-τετ με τον Μινιολέ, με τον Βέλγο τερματοφύλακα να βάζει ένα εξαιρετικό στοπ.

Στο 36′ η Μπριζ πήρε το προβάδισμα. Ο Τζούτγκλα έκανε μια τρομερή ατομική ενέργεια και αφού απέφυγε τον Σάβιτς σέρβιρε στην καρδιά της περιοχής, με τον επερχόμενο Σόβα να κάνει το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπριζ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, δείχνοντας πως δε θα περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.

Άμεσα η Ατλέτικο προσπάθησε να αντιδράσει με Καράσκο και Γκριεζμάν, αλλά οι προσπάθειες τους πέρασαν εκτός εστίας. Στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης η Μπριζ, διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Τζούγκλα να “νικάει” τον Όμπλακ, βάζοντας τις βάσεις, για μία πολύ σημαντική νίκη. Η Ατλέτικο στο 76′, “σπατάλησε” μία τεράστια ευκαιρία, να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όταν ο Γκριεζμάν, αστόχησε από την άσπρη βούλα. Έτσι η Μπριζ έκανε το απόλυτο και πλέον… στρογγυλοκάθεται μόνη της στην πρώτη θέση.

Γκολ: Σόβα 36′, 62′ Τζούτγκλα / –

Κλαμπ Μπριζ (Καρλ Χόεφκεν): Μινιολέ, Οντόι, Μέχελε, Σίλα (Σπίλεερς 89′), Μάϊερ (Σομπόλ 78′), Βανάκεν, Ονιεντίκα, Νίλσεν, Σόβα, Μπούχαναν (Μπαλαντά 78′), Τζούτγκλα (Νούσα 86′)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Μολίνα, Χιμένες (46′ Κοντόγκμπια), Σάβιτς, Μανταβά, Γιορέντε (33′ Κορέα), Βίτσελ, Κόκε, Καράσκο (Φέλιξ 80′), Μοράτα (Κούνια 65′), Γκριεζμάν