“Λυτρωτής” Ντεπάι στο Βίγκο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έφυγε με τη νίκη (1:0) από το “Μπαλαΐδος”, χάρη στο… παρθενικό γκολ του Ολλανδού επιθετικού, με τη Θέλτα να μην καταφέρνει να πάρει βαθμό από το παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι οι “ροχιμπλάνκος” έπαιζαν με παίκτη λιγότερο.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν τα καρέ του Γιαν Όμπλακ. Στο 19ο λεπτό ο Μάρκος Γιορέντε βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 23′, ο Ιάγο Άσπας βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και κόπηκε από τους αμυντικούς της Ατλέτικο Μαδρίτης. Στο 39ο λεπτό ο Κάρλες Πέρεθ δοκίμασε να αιφνιδιάσει τον Όμπλακ με ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 48′, ο Κόκε βρήκε τον αμαρκάριστο Άλβαρο Μοράτα στα όρια της περιοχής, όμως ο Βίγιαρ σταμάτησε το δυνατό σουτ του. Στο 59ο λεπτό ο Ιάγο Άσπας πήρε την μπάλα στην περιοχή και πλάσαρε ωραία στην αριστερή γωνία, όμως ο Όμπλακ απέκρουσε με δυσκολία. Η Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε με 10 παίκτες, στο 72ο λεπτό, εξαιτίας της αποβολής του Σάβιτς, ο οποίος ανέτρεψε τον Άσπας λίγο έξω από την περιοχή, ενώ θα έβγαινε τετ-α-τετ με τον Όμπλακ. Ο Ισπανός εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Βέιγκα δεν κατάφερε να βρει τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 89ο λεπτό, με τον Ντεπάι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.//

ΓΚΟΛ: 89′ Ντεπάι
ΔΟΚΑΡΙ: 73′ Άσπας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 4′ Αϊντού, 8′ Βέιγκα / 42′ Μαντάβα, 87′ Μολίνα
ΚΟΚΚΙΝΗ: 71′ Σάβιτς

Θέλτα (Κάρλος Καρβαλιάλ): Βίγιαρ, Μινγκέθα, Αϊντού, Τάπια, Γκάλαν, Πέρεθ, Μπελτράν, Βέιγκα (86′ Ροντρίγκεθ), Ντε Λα Τόρε (86′ Τσέρβι), Λάρσεν (63′ Σεφέροβιτς), Άσπας

Ατλέτικο Μαδρίτης (Νιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Μολίνα, Σάβιτς, Ερμόσο, Μαντάβα, Γιορέντε (66′ Βίτσελ), Ντε Πολ, Κόκε, Μπάριος (46′ Καράσκο), Γκριεζμάν (66′ Κορέα), Μοράτα (61′ Ντεπάι)