“Κόλλησε” στην Αλμερία η Ατλέτικο

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε αναδείχθηκε ισόπαλη (1:1) στην έδρα των “ροχιμπλάνκος”, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της La Liga, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, παραμένοντας μακριά από τις τρεις πρώτες θέσεις και έχοντας Μπέτις, Βιγιαρεάλ και Οσασούνα την… καταδιώκουν. Από την άλλη, η Αλμερία πήρε ένα σημαντικό βαθμό για την παραμονή, όμως εξακολουθεί να βρίσκεται σε “κίνδυνο”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους ευκαιρία. Στο 18ο λεπτό ο Κοντόγκμπια βρήκε τον Άνχελ Κορέα στην περιοχή, ο οποίος με ψυχραιμία νίκησε τον Μαρτίνες για το 1:0. Στο 31′, ο σκόρερ του τέρματος της Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως το σουτ του απομάκρυνε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων. Στο 33ο λεπτό ο Κοντόγκμπια σκόραρε με δυνατό σουτ, όμως το γκολ που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 37′, ο Ρομπερτόνε σέντραρε και ο Ελ Μπιλάλ Τουρέ σκόραρε με κοντινή κεφαλιά, ισοφαρίζοντας για την Αλμερία.

Στο 60ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να αντρέψουν το σκορ. Ο Λέο Μπαπτιστάο έβγαλε μια… πονηρή σέντρα, όμως το σουτ του Τουρέ πέρασε λίγο έξω από το αιρστερό δοκάρι. Στο 63′, ο επιθετικός της Αλμερία βρέθηκε ξανά σε θέση… βολής, όμως έστειλε την μπάλα πάνω στον Όμπλακ. Στο 72ο λεπτό ο Μολίνα έβγαλε ωραία σέντρα στην περιοχή, με τον Μοράτα να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (74′), ο Ισπανός φορ έχασε νέα ευκαιρία με τον Μαρτίνες να του αρνείται το γκολ στο δυνατό πλασέ. Στο 81′, ο Εγουάρας πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε πολύ ψηλά. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού υπήρχε περισσότερο… ξύλο παρά ποδόσφαιρο και το 1:1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

ΓΚΟΛ: 37′ Τουρέ / 18′ Κορέα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17′ Μπαπτιστάο, 67′ Εμπάρμπα, 85′ Μέντες, 90+3′ Έλι / 40′ Κοντόγκμπια, 85′, 89′ Ρεγκιλόν, 90+3′ Σαούλ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 89′ Ρεγκιλόν
ΔΟΚΑΡΙ:

Αλμερία (Ρούμπι): Μαρτίνες, Πόθο, Έλι, Τσούμι, Ακίμε, Ρομπερτόνε (88′ Πουιγμάλ), Κόστα, Μελέρο (79′ Εγουάρας), Μπαπτιστάο (66′ Ραμαζάνι), Εμπάρμπα (79′ Μέντες), Τουρέ (66′ Σουάρες)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Μολίνα, Βίτσελ, Ερμόσο, Μανταβά (67′ Ρεγκιλόν), Κοντόγκμπια, Γιορέντε (90+2′ Σαούλ), Κόκε (46′ Μπάριος), Λεμάρ (67′ Μοράτα), Γκριεζμάν, Κορέα (77′ Φελίπε)