Ο Όμπλακ κράτησε «όρθια» την Ατλέτικο

Οι «ροχονέρος» πήραν το Μαδριλένικο ντέρμπι και «κλειδώνουν» την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Με τον φύλακα άγγελο της Όμπλακ, η Ατλέτικο κέρδισε με 1-0 τη Ρεάλ με σκόρερ τον Καράσκο, στο εντός έδρας ματς, για την 35αγωνιστική της Λα Λίγκα. Οι «μερένγκες» μετά τη μεγάλη πρόκρισή τους κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, παρουσιάστηκαν με εκτεταμένο ροτέισον με τους Μπενζεμά, Βινίσιους, Μόντριτς, Καρβαχάλ, Μεντί και Κουρτουά να μένουν εκτός ενδεκάδας.

Το Μαδριλένικο ντέρμπι ξεκίνησε πολύ δυνατά και για τις δύο ομάδες. Στο 4ο λεπτό, ο Κορέα έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ καθώς μετά από λάθος της άμυνας της Ρεάλ, αστόχησε από θέση βολής. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ δυνατό για τους γηπεδούχους, στη συνέχεια έριξαν ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν νωχελικοί στα πρώτα λεπτά του ματς, με την Ατλέτικο να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 39ο λεπτό, η υπεροχή της Ατλέτικο παίρνει σάρκα και οστά. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καράσκο, οι γηπεδούχοι περνούν μπροστά στο σκορ, γεγονός που δικαιολογεί πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Όμπλακ σώζει την Ατλέτικο με σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Ασένσιο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε δυνατά για τη «Βασίλισσα». Ο Γιόβιτς σούταρε όμως ο Σάβιτς σταμάτησε τη μπάλα. Όσο περνούσαν τα λεπτά, η Ρεάλ προσπάθησε να πιέσει, όμως τα λάθη ήταν απανωτά με τον Σέρβο επιθετικό να χάνει ευκαιρίες. Στο 70’ ο Όμπλακ σα φύλακας άγγελος της εστίας της Ατλέτικο «μπλόκαρε» βολίδα του Βαλβέρδε.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος να χάνει την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, στέλνοντας τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Λούνιν. Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει, πιέζοντας ασφυκτικά τους «ροχονέρος» στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με τον Όμπλακ να κρατά ανέπαφη την εστία του πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Η Ατλέτικο κέρδισε για πρώτη φορά μετά από οκτώ αγώνες τη Ρεάλ Μαδρίτης, απομακρύνθηκε κι άλλο από την 5η Ρεάλ Μπέτις και «κλειδώνει» την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Βρσάλικο, Σάβιτς, Χιμένεθ, Ρεϊνίλντο(73′ Φελίπε), Κοντογκμπιά, Κόκε, Γιορέντε, Καράσκο(90′ Λόντι), Κορέα(46′ Γκριεζμαν), Κούνια(89’Ντε Πολ)

Ρεάλ Μαδρίτης: Λούνιν, Βάσκεθ, Μιλιτάο(69′ Μεντί), Βαγιέχο, Νάτσο, Κασεμίρο(61′ Βαλβέρδε), Κρόος(68′ Μόντριτσ), Καμαβινγκά, Ροντρίγκο, Ασένσιο, Γιόβιτς (61′ Βινίσιους)