Ένας πρώην πλήγωσε την Βασίλισσα…

Το ντέρμπι της Μαδρίτης κρίθηκε στις καθυστερήσεις με το γκολ του Γιορέντε που διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο Ρεάλ – Ατλέτικο.

Η Ρεάλ άγγιξε τη νίκη αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Γιορέντε ο οποίος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων της πήρε την μπουκιά από το στόμα και χάρισε τον βαθμό στην Ατλέτικο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20’ με τον Μπραχίμ Ντίαθ, ενώ οι «ροχιμπλάνκος» θα μπορούσαν να είχαν ισοαφρίσει με τον Ντάριο Σίμιτς στο 50’ αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR, καθώς κρίθηκε ότι ο Σαούλ επηρέαζε το οπτικό πεδίο του γκολκίπερ της Ρεάλ, Άντρι Λούνιν.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ότι ο σκόρερ της Ρεάλ ξεκίνησε το παιχνίδι χωρίς να έχει κάνει προθέρμανση, καθώς ο Βινίσιους αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και τη θέση του στην επίθεση πήρε ο Μπραχίμ Ντίαθ.

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Βάθκεθ, Νάτσο, Καρβαχάλ, Μεντί, Κρόος, Καμαβινγκά, Βαλβέρδε, Ροδρίγο (75’ Μόντριτς), Μπραΐμ Ντίαθ (71′ Χοσέλου), Μπέλινγκχαμ (88’ Σεμπάγιος)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Ερμόσο, Βίτσελ, Σάβιτς, Ρικέλμε (46’ Μολίνα), Γιορέντε, Κόκε (68’ Κορέα), Ντε Πολ (60’ Ντε Πολ), Σαούλ (60’ Ντεπάι), Γκριεζμάν, Μοράτα (60’ Λίνο)