“Μουδιασμένο” ξεκίνημα για την Εθνική (video)

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετώπισε τη Γαλλία στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 12-12 στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Η Εθνική Ελλάδας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στον παιχνίδι που άνοιξε την… αυλαία για τη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Σπλιτ της Κροατίας. Το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα, δαπάνησε όμως τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν. Το επόμενο παιχνίδι είναι απέναντι στη Μάλτα.

Η Εθνικής μας ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο οκτάλεπτο, ανοίγοντας το σκορ με Κώστα Κάκκαρη με γυριστό σουτ. Οι Γάλλοι στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό και αφού αρχικά ισοφάρισαν πέτυχαν δύο ακόμα γκολ, παίρνοντας… αέρα δύο τερμάτων. Το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου έβγαλε αντίδραση βρίσκοντας δύο τέρματα με τον Σκομπάκη, ο οποίος ισοφάρισε και έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε με 3-3.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου η Ελλάδα βρέθηκε μπροστά με διαφορά δύο γκολ, χάρη σε γκολ των Αργυρόπουλου και Δερβίση, με τους Γάλλους να μειώνουν. Στη συνέχεια Βλαχόπουλος και Νικολαΐδης πέτυχαν από ένα γκολ με τους Γάλλους να παίρνουν… μπρος και στο τέλος της δεύτερης περιόδου, είχαν… κεφάλι στο σκορ με 8-7.

Στην τρίτη περίοδο οι άμυνες “έσφιξαν” με το σκορ να παραμένει σε χαμηλότερα επίπεδα. Ο Παπαναστασίου με πέναλτι, έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο Νικολαΐδης ισοφάρισε εκ νέου, αφού νωρίτερα σημείωσαν γκολ οι Γάλλοι. Οι ομάδες πήγαιναν “χέρι-χέρι” μέχρι το τέλος της τρίτης περόδου, όταν ο Παπαναστασίου βρήκε δίχτυα και έκανε το 10-9. Οι Γάλλοι είχαν και πάλι απάντηση, όμως την τελευταία… κουβέντα είχε ο Γενηδουνιάς, ο οποίος έκανε το 11-10 και έβαλε σε θέση οδηγού τη “Γαλανόλευκη” στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Γάλλοι με δύο συνεχόμενα γκολ πήραν εκ νέου το προβάδισμα και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να σκοράρει με τον Αργυρόπουλο, ο οποίος πανηγύρισε “έξαλλα” το τέρμα του. Το παιχνίδι κύλησε με την Εθνική μας να έχει ευκαιρίες να πάρει το παιχνίδι στο τέλος, χωρίς να βρει όμως κάποιο άλλο γκολ. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 12-12 με την ομάδα, να ψάχνει νίκη οπωσδήποτε στο επόμενο παιχνίδι, για τη δεύτερη αγωνιστική, απέναντι στη Μάλτα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 7-8, 11-10, 12-12

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Αργυρόπουλος, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αλαφραγκής, Κοπελιάδης, Κάκκαρης, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Λιμαράκης.
Γαλλία : Ντουμπουά, Σονταντιέ, Κρούσιγια, Μπουέ, Καζ, Βερνού, Μαριόν-Βερνού, Μπιορτχ, Μαρζούκι, Κομέτ, Βενπεπερστάτε, Ντε Νάρντι, Φοντανί