Πάλεψε μέσα στην Ιταλία ο Ολυμπιακός αλλά δεν τα κατάφερε (video)

Η 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League βρήκε τον Ολυμπιακό στο Κιάβαρι, όπου ηττήθηκε με 12-11 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο για τον Β’ Όμιλο.

Δεν τα κατάφερε στη Γένοβα ο Ολυμπιακός, που γνώρισε την ήττα με 12-11 από την πανίσχυρη Προ Ρέκο για την 3η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του Champions League.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καταπληκτικοί στο ξεκίνημα του αγώνα. Έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, ήταν καταπληκτικός επιθετικά και προηγήθηκε με 3-0! Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου αντέδρασαν, εκμεταλλεύτηκαν τις ποινές τους, οι Πειραιώτες έχασαν την συγκέντρωσή τους δέχτηκαν τρία γκολ (3-3).

Εξίσου καλά μπήκε ο Ολυμπιακός και στη δεύτερη περίοδο. Σε 63 δευτερόλεπτα σημείωσε δυο γκολ (5-3) και κράτησε αυτό το +2 (7-5) ακόμη και όταν η Προ Ρέκο ισοφάρισε εκ νέου (5-5). Η ομάδα του Χρβόγε Κόλιανιν έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι αλλά… πλήρωσε κάθε λάθος, με τους πανίσχυρους Ιταλούς μέσα σε δυο λεπτά πάλι, όπως και στην πρώτη περίοδο, να σημειώνουν τρία γκολ και να περνάνε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (8-7).

Ο Κανέλα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έκανε το 9-7, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και ήταν αυτός που επέστρεψε με δυο γκολ στον παίκτη παραπάνω (9-9), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Προ Ρέκο ξέφυγε ξανά με δυο γκολ (11-9). Ο Γενηδουνιάς με πέναλτι μείωσε ξανά στο γκολ για τους Πειραιώτες (11-10), που είχαν ξανά την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά το σουτ του Ζαλάνκι σταμάτησε στο δοκάρι στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός είχε τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά ο Χάλοκ από τη θέση του φουνταριστού ήταν αυτός που πέτυχε το 12-10 για την Προ Ρέκο. Ακολούθησαν δυο χαμένοι παραπάνω για τον Ολυμπιακό που δεν μείωσε στο γκολ. Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να σκοράρουν και είχαν μεγάλο πρόβλημα στον παίκτη παραπάνω. Ο αρχηγός Ντίνος Γενηδουνιάς με τέρμα από την περιφέρεια μείωσε σε 12-11 (1.33 για το τέλος). Στη συνέχεια βγήκε η άμυνα, οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν να φύγουν στην κόντρα αλλά το ματς διεκόπη, αφού ο Ντι Φούλβιο δεν αισθανόταν καλά και πέρασε εκτός πισίνας (1.03 για το φινάλε).

Ο Ολυμπιακός κέρδισε ποινή, ο Φουντούλης εκτέλεσε αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε στα χέρια των παικτών της Προ Ρέκο, που κέρδισε και έκανε το τρία στα τρία στον Β’ Όμιλο.

Προ Ρέκο – Ολυμπιακός 12-11

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-4, 3-3, 1-1

Προ Ρέκο: Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζάλανκι 2, Κανέλα 1, Γιούνγκερ 1, Φοντέλι 2, Πρεσιούτι, Ετσενίκε, Κοντέμι 3, Κάκαρης, Γκράτα, Χάλοκ 2, Νέγκρι.

Ολυμπιακός: Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Γκίλλας 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής 1, Δήμου, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς.//Λ.