Μια «ανάσα» από το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός (video)

Μπρέικ των «ερυθρόλευκων» στο Λαιμό με 8-5 απέναντι στη Βουλιαγμένη και προβάδισμα 2-0 στους τελικούς. Φουντούλης και Μπούσλιε έσυραν το… χορό απέναντι στους Καπότση και Μυλωνάκη. Αν η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου κάνει το 3-0 την ερχόμενη Τετάρτη (25/5) στον Πειραιά, θα σηκώσει και την κούπα.

Αρκετά «κλειστό» το πρώτο ημίχρονο που τελείωσε στο 3-4 εξαιτίας των δυνατών μονομαχιών, των δοκαριών και των δυο τερματοφυλάκων. Ο Καπότσης το «γύρισε» σε 2-1, όμως οι Φουντούλης και Μπούσλιε αξιοποίησαν τον παίκτη παραπάνω για την ανατροπή σε 2-4. Το 3-4 της ανάπαυλας διαμόρφωσε ο Μυλωνάκης με τρομερό σουτ.

Ο Φουντούλης συνέχισε σε υψηλό τέμπο και μετά το δικό του γκολ «σέρβιρε» στον Φιλίποβιτς για το 3-6, προτού ο Μπούσλιε φθάσει τα τρία προσωπικά τέρματα για το 3-7 έπειτα από τρία οκτάλεπτα. Παράλληλα, ο Ζερδεβάς είχε κατεβάσει… ρολά! Το τελικό 8-5 διαμορφώθηκε με δυο γκολ του Καπότση και ένα του Φουντούλη ενδιάμεσα τους.

Κομβικής σημασίας η άμυνα των φιλοξενούμενων που κράτησε τον «ΝΟΒ» χωρίς γκολ για περίπου 12 λεπτά και η κακή αξιοποίηση των γηπεδούχων του παραπάνω παίκτη.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3 (3-4), 0-3, 2-1 (5-8)

Βουλιαγμένη (Χρβόγιε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 2, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης, Τρούλος, Πάπαριτς, Λόζινα, Καλογερόπουλος, Χαλυβόπουλος Άρ., Καπότσης 3, Κουρούβανης Ν., Σκουμπάκης, Λεβαντής, Καστρινάκης, Σαπουνάκης.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 4, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 3, Μουρίκης, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς 1, Σύρμας, Μαθιόπουλος.