Δεν τα κατάφερε η Εθνική στην πρεμιέρα των προκριματικών

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 33-25 από την Κροατία και ξεκίνησε με το αριστερό την προσπάθειά της για πρόκριση στα τελικά του Euro 2024.

Η Εθνική ανδρών χάντμπολ γνώρισε την ήττα με 33-25 από την Κροατία, στην πόλη Βάραζντιν, στην πρεμιέρα της στα προκριματικά του Euro 2024. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκε μάλιστα πίσω στο σκορ με επτά γκολ, αλλά μπόρεσε να μειώσει σε 18-13 στο 30′.

Στην επανάληψη η Κροατία ήταν αυτή που ανέβασε την απόδοσή της και έβρισκε συνεχώς γκολ στον αιφνιδιασμό, μετά από κλεψίματα και λάθη που έκανε η Εθνική μας ομάδα, με τους Κροάτες να κάνουν περισσότερες επιθέσεις λόγω άμεσου παιχνιδιού.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν και περισσότερες δίλεπτες αποβολές (5-3), ενώ και λιγότερα πέναλτι (3-4). Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Τζιράς με πέντε γκολ, με τον Γκλάβατς να ξεχωρίζει από τους Κροάτες με 6, οι οποίοι είχαν και μεγαλύτερο πλουραλισμό στο σκοράρισμα.

Κροατία (Χόρβατ): Μάριτς, Ντούβνιακ 2, Σάρατς 1, Κάρατσιτς 3, Μούσα, Τσίντριτς 1, Ματάνοβιτς 1, Μάντιτς 5, Λούτσιν 3, Γιαγκάνιατς 2, Κουζμάνοβιτς, Μαρτίνοβιτς 5, Σίπιτς, Σέγκο, Γκλάβας 6, Γέλινιτς 4.

Ελλάδα (Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Μπόσκος 1, Λιάπης 3, Μυλωνάς 3, Μάλλιος, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 3, Δομπρής, Τζηράς 5, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 3, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος.

Διαιτητές: Αντόρκα- Χούκερ (Ουγγαρία), Παρατηρητής: Γιόβιτς (Βοσνία).