Ανατροπή και ιστορικό ραντεβού στους “16” του European Cup για την Πυλαία

Η ομάδα χάντμπολ γυναικών της Πυλαίας επικράτησε της Ρούνταρ με 26-22, ανατρέποντας έτσι το 29-28 του πρώτου αγώνα και παίρνοντας την πρόκριση στους “16” του European Cup.

H ελληνική ομάδα ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι βρισκόμενη με τέσσερα γκολ πίσω στο σκορ, πριν ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο στο οποίο μείωσε στο γκολ (11-10). Το ημίχρονο, ωστόσο, έκλεισε στο -3 και το 18-15, με ένα σερί 4-0 των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο μισό η Πυλαία ανέβασε στροφές και έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία στο 50ο λεπτό. Κουκμίση και Αργυροπούλου αποδείχθηκαν καθοριστικές, δίνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων στις γηπεδούχες. Η ομάδα από το Μαυροβούνιο έκανε μια τελευταία προσπάθεια φτάνοντας στο 24-22, αλλά η Κουκμίση ξανά και η Παπαδοπούλου “κλείδωσαν” τη μεγάλη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 3-5, 6-9, 10-12, 12-16, 15-18 (ημ.) 15-19, 17-20, 20-20, 22-20, 24-22, 26-22

Πυλαία: Τάκη (πέντε αποκρούσεις), Παπαδοπούλου Α. 6, Σούσκα, Τροχίδου Χ., Τροχίδου Ε. 3, Κουκμίση 8, Τσάρτσιου, Τσιγαρίδα Αθαν., Κωστοπούλου 3, Βασιλειάδου, Τσιγαρίδα Αθην., Μαχαιρίδου, Σελεμίδου 1, Αργυροπούλου 4, Παπαδοπούλου Γ. 1, Θεοδοσοπούλου (έξι αποκρούσεις).

Ρούνταρ: Σκέροβιτς (έντεκα αποκρούσεις), Κουζμάνοβιτς 2, Λέκιτς 4, Μάρκοβιτς 1, Μιλόσεβιτς 5, Μπράζοβιτς 3, Γκουμπέρινιτς 2, Βουγιαντίνοβιτς, Μπούριτς, Γκρούζιτς, Ράντονζιτς, Ράντεβιτς 3, Κόλιτς, Ραμούσοβιτς, Παβίσεβιτς 2, Μάρσενιτς.//ΣΠ