Στην κορυφή η Πορτογαλία, πρώτη νίκη για την Ισπανία

Ο Κριστιάνο Ρονάλτο και η “παρέα” του επικράτησε με 2-0 της Τσεχίας, ενώ η “Φούρια Ρόχα” πήρε το διπλό με 1-0 κόντρα στην Ελβετία και “κυνηγάει” την πρωτιά του ομίλου.

Στο ντέρμπι κορυφής του δεύτερου ομίλου της πρώτης κατηγορίας του Nations League, η Πορτογαλία κατάφερε να επιβληθεί της Τσεχίας με 2-0 χάρη σε γκολ που πέτυχαν οι Ζοάο Κανσέλο και Γκονσάλο Γκέντες.

Οι Ίβηρες “καθάρισαν” τους Τσέχους μόλις σε πέντε λεπτά. Συγκεκριμένα, μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας στη Λισαβόνα, η Πορτογαλία “ανέβασε στροφές” και στο 33′ αρχικά προηγήθηκαν, ενώ πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό τους.

ΓΚΟΛ: 33′ Κανσέλο, 38′ Γκέντες

Πορτογαλία: Κόστα – Κανσέλο, Πέπε, Ντανίλο, Γκερέιρο – Νέβες (88′ Παλίνια), Καρβάλιο (68′ Φερνάντες), Μ. Σίλβα (68′ Βιτίνια) – Γκέντες (88′ Μουτίνιο), Ζότα (80′ Λεάο), Κριστιάνο Ρονάλντο

Τσεχία: Στάνεκ – Ζίμα, Μπράμπετς, Ματέγιου (80′ Κραλ) – Τσούφαλ, Σούτσεκ, Σάντιλεκ, Χάβελ (46′ Γέμελκα) – Λινγκρ (46′ Πέσεκ), Χλόζεκ (73′ Βλκάνοβα), Κούχτα (46′ Γιουρέτσκα).

Στο άλλο ματς του δεύτερου ομίλου, η Ισπανία αν και δυσκολεύτηκε πήρε τη νίκη με το ισχνό 1-0 χάρη σε γκολ που πέτυχε στο 13ο λεπτό του αγώνα ο Πάμπλο Σαράμπια. Οι Ελβετοί είχαν καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση, ωστόσο αυτή δεν ήρθε ποτέ και έτσι παρέμειναν στον “πάτο” της βαθμολογίας του ομίλου τους χωρίς βαθμό.

ΓΚΟΛ: 13′ Σαράμπια

Ελβετία: Σόμερ, Γουιντμέρ, Ακάντζι, Τσόμερτ, Ροντρίγκες, Φρόιλερ, Αέμπισερ, Τσάκα, Σακίρι, Εμπολό, Τσούμπερ.Ισπανία: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Ντ. Γιορέντε, Π. Τόρες, Άλμπα, Μ. Γιορέντε, Μπουσκέτς, Γκάβι, Σαράμπια, Μοράτα, Φ. Τόρες.