Το Μαρούσι κατέκτησε την Elite League!

H ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε δύσκολα του Τρίτωνα με 76-73 και πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Elite League.

Φρενήρης ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα με το Μαρούσι να προηγείται με 10-7, με το Νίκο Καμαριανό να σημειώνει 6 πόντους με δύο τρίποντα. Γουντς και Στασινός σκόραραν για το 14-7, με την ομάδα των βορείων προαστίων να έχει τον πλήρη έλεγχο. Ο Νεμάνια Μανοίλοβιτς με 4 διαδοχικούς πόντους μείωσε στους 3, 14-11 στο 6′. Μιχαλούτσος και Ξυδάς έτρεξαν ένα 5-0 και το Μαρούσι προηγήθηκε με 19-11. Η ομάδα του Σκαραφίγκα, εξαργύρωσε την καλή της παρουσία και έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 11, 27-16.

Με γκολ φάουλ του Παπαγεωργίου και ένα δίποντο του Ξυδά ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να στέλνουν την διαφορά στους 15, 31-16. H ομάδα από τα Σεπόλια, κατάφερε να μειώσει στους 10, 36-26, στο 15΄. Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, με το Μαρούσι να διατηρεί τον έλεγχο, 41-27. Ένα τρίποντο του Κουφόπουλου και ένα κάρφωμα του Τσάμη, έκαναν το 44-34. Το ημίχρονο έκλεισε στο συν 13, 49-36.

Ο Τρίτωνας προσπάθησε να μειώσει στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά το Μαρούσι διατηρούσε διψήφια διαφορά, 52-41 στο 23′. H ομάδα του Μιχελάκου με τρίποντο του Κουφόπουλου μείωσε στους 5 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο τελικό. Ένα τρίποντο του Προίσκου και δύο βολές του Μιχάλη Καμπερίδη έφεραν τον Τρίτωνα σε απόσταση καλαθιού, 54-52. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί και με τους Τσάμη και Κουφόπουλο πέρασαν μπροστά με 6, 62-56. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 6 για τους “λευκούς”, 64-58.

To Μαρούσι ξεκίνησε καλύτερα τη τελευταία περίοδο και με ένα 6-0 σερί κατάφερε να ισοφαρίσει, 64-64 στο 35′. O Τρίτωνας έμεινε στο μηδέν για περισσότερα από 6,30′ και έμεινε πίσω στο σκορ, 68-64. Ο Κουφόπουλος έλυσε τον γόρδιο δεσμό και με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στο πόντο, 68-67. Μιχαλούτσος και Μάιερς με μεγάλα σουτ έκαναν το 74-73, 10,1” για το φινάλε. Τελικά η ομάδα του Σκαραφίγκα πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 76-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-27, 36-49, 64-58, 73-76