1-2 για τον Χρήστου, 2-3 για τον Σίσκο στη Γαλλία

Με εξαιρετικές εμφανίσεις και πολύ καλά πλασαρίσματα ολοκλήρωσαν οι δύο Έλληνες κολυμβητές την παρουσία τους στο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης “Καμίλ Μουφά”, στη Νίκαια της Γαλλίας.

Ο Απόστολος Χρήστου αναδείχθηκε νικητής στα 50μ. ύπτιο, αγώνισμα στο οποίο είναι Πρωταθλητής Ευρώπης, με 25.14, κάνοντας συνολικά τέσσερις κούρσες, όπου κάθε φορά ήταν και πιο γρήγορος: 25.90 στον προκριματικό, 25.76 στον προημιτελικό, 25.30 στον ημιτελικό και 25.14 στον τελικό, ελάχιστα πίσω από το 25.11 που σημείωσε τον περασμένο μήνα, στους χειμερινούς αγώνες της Αλεξανδρούπολης.

Από την πλευρά του, ο 18χρονος Απόστολος Σίσκος κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 200μ. πεταλούδα με 2:00.59, πίσω από τον -τουρκικής καταγωγής- Γάλλο Νογιάν Ταϊλαν, που τερμάτισε σε 1:58.34. Στον πρωτινό προκριματικό, ο πρωταθλητής του Άρη είχε κάνει 2:03.50.

Οι δύο Έλληνες αθλητές συμμετείχαν χθες (15/3) και στα 200μ. ύπτιο, όπου ο Χρήστου πήρε τη δεύτερη θέση με 1:58.95 και ο Σίσκος την τρίτη με 1:58.99, πίσω από τον Γάλλο Μεουέν Τομάκ (1:58.76).

Επόμενος και τελευταίος σταθμός των δύο αθλητών στην γαλλική περιοδεία τους, είναι το Παρίσι, όπου το Σαββατοκύριακο 18-19/3 διεξάγεται ο τελικός αυτής της σειράς αγώνων (“Giant Open“). Ο αγώνας αυτός υπολογίζεται για την επίτευξη των ορίων πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 κι έτσι αμφότεροι θα έχουν μία πρώτη ευκαιρία να εξασφαλίσουν από νωρίς το εισιτήριο για το μεγάλο ραντεβού της γαλλικής πρωτεύουσας.//