Είχε χαρακτήρα, έκανε την ανατροπή και “πέταξε” για το Final-4! (video)

Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ στο “PAOK Sports Arena” και επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ, “σφραγίζοντας” το εισιτήριο για την πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στην ολική ανατροπή, επικρατώντας με 3-1 στον επαναληπτικό αγώνα της προημιτελικής φάσης του League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Οι δύο ομάδες έτσι “έκλεισαν” το 2022 και θα αναμετρηθούν στον πρώτο αγώνα της νέας χρονιάς, καθώς θα βρεθούν αντιμέτωποι για το Super Cup, που θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο της Κρήτης στις 4 Ιανουαρίου 2023.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 6-3 έχοντας ως πρωταγωνιστές του τον Ραγκέλ και τον Γιάκομπσεν. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” ανέβασαν τη διαφορά στο +5 (5-10), ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση με πρωτεργάτες του τον Ράπτη και τον Ντεν Ντρις, μειώνοντας σε 13-15. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” συνέχισε να είναι πιεστικός και μετά από άσσο του Ντεν Ντρις, ισοφάρισε σε 18-18. Το λάθος του Κόβαρ, έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στους γηπεδούχους (20-19), με τις “μάχες” να συνεχίζονται εκατέρωθεν. Ο Ράπτης ισοφάρισε σε 24-24, ο Γιόρνα με πλασέ έδωσε το setball στους Θεσσαλονικείς και ο Κόστα “καθάρισε” το πρώτο σετ (26-24) με εξαιρετική ενέργεια, για το 1-0.

Παρά το γρήγορο προβάδισμα που πήρε το “τριφύλλι” στην αρχή του δεύτερου σετ, το σύνολο του κόουτς Μιλενκόσκι, αντέδρασε και ανέτρεψε σύντομα το εις βάρος του σκορ με πρωταγωνιστή τον Γιόρνα. Το ματς συνεχίστηκε με μεγάλες “μάχες” και οι φιλοξενούμενοι σύντομα πήραν ένα ισχνό προβάδισμα 3 πόντων (10-13) με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους, τον Ερνάντεζ, ο οποίος μετά από έναν άσσο δέχτηκε την κόκκινη κάρτα λόγω του πανηγυρισμού του.

Στη συνέχεια, ο “Δικέφαλος του Βορρά” με λάθος του Ντεν Ντρις βρέθηκε σε κρίσιμη θέση (17-21), όμως πλησίασε στο σκορ με πρωτεργάτη του τον Κόστα και τον Βουλκίδη. Η ομάδα του κόουτς Ανρεόπολου πήρε δυο φορές το setball, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν, όμως ο Ερνάντεζ με έναν φοβερό άσσο, έγραψε το 27-25, για την ισοφάρισε σε 1-1.

O Παναθηναϊκός άρχισε πιο “ζεστά” στο τρίτο σετ του αγώνα και προηγήθηκε σύντομα με 7-4 χάρη σε ένα φοβερό χτύπημα του Κόβαρ στην ευθεία, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τις ενέργειες του Ράπτη, αλλά και τα χτυπήματα σε πρώτο χρόνο από τον Βουλκίδη, μείωσε στο μέγιστο (8-9). Οι “πράσινοι” βελτίωσαν την επιθετική τους εικόνα και στη συνέχεια απέκτησαν το “πάνω χέρι” στο ματς, με πρωτεργάτη τους τον Ερνάντεζ και τον Κόβαρ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως ο Φράγκος πήρε το μπλοκ άουτ για το 25-21 και έδωσε το προβάδισμα με 2-1 στα σετ στο “τριφύλλι”, ανατρέποντας το εις βάρος του σκορ.

Η ομάδα του κόουτς Μιλενκόσκι μπήκε πολύ δυναμικά στο τέταρτο σετ του αγώνα, όμως σύντομα οι νταμπλούχοι Ελλάδας ανέβασαν “στροφές” και πήραν το προβάδισμα από ενέργειες των Κόβαρ και Ερνάντεζ (6-8). Τα λάθη των γηπεδούχων σε συνδυασμό με το επιθετικό… κρεσέντο των “πρασίνων”, έδωσε προβάδισμα… ασφαλείας στο σύνολο του κόουτς Ανδρεόπουλου (7-13). Οι παίκτες του ΠΑΟΚ συνέχισαν να υποκύπτουν σε λάθη και να είναι άστοχοι, με αποτέλεσμα, το “τριφύλλι” να αποκτήσει διψήφιες διαφορές (13-23). Το τέλος του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να “καθαρίζουν” το τελευταίο σετ με 25-13 για μια… καθαρή νίκη με 3-1 σετ, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για το Final-4 του League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Τα σετ: 26-24, 25-27, 21-25, 13-25

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ισκάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Καπλάνης, Γραμματεία: Κουμπλή.