«Σώθηκε» στο 92 η Στουτγκάρδη – Στο Κόνφερενς Λιγκ η Κολωνία

Η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου, έκανε την υπέρβαση, κέρδισε 2-1 την Κολωνία στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία. Η Κολωνία από την άλλη θα αγωνιστεί στο Κόνφερενς Λιγκ.

Η Στουτγκάρδη έβγαλε «νεύρο» στον αγωνιστικό χώρο, το πάλεψε μέχρι και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και παρέμεινε στην κατηγορία. Οι «φιλοξενούμενοι» κατάφεραν να εξασφαλίσουν την έξοδό τους στην Ευρώπη και συγκεκριμένα στο Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Η Στουτγκάρδη μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με πέναλτι που κέρδισε στο 12ο λεπτό. Ο Σάσα Κάλαϊτζιτς, ο οποίος ανέλαβε να το εκτελέσει «νικήθηκε» από τον τερματοφύλακα της Mάρβιν Σβάμπε. Δύο λεπτά αργότερα, ο παίκτης της Στουτγκάρδης ολοκλήρωσε αυτό που δεν κατάφερε να κάνει από τη λευκή «βούλα», σκοράροντας και βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Κολωνία ανέβασε ρυθμούς προσπαθώντας να ισοφαρίσει τη Στουτγκάρδη. Κάτι που καταφέρνει στο 59ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Άντονι Μοντέστε. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τους φιλοξενούμενους στην επίθεση, οι οποίοι επιχειρούσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Στο 92ο λεπτό, οι «φιλοξενούμενοι» σκόραραν με τον αρχηγό Γουατάρου Έντο, ο οποίος «κράτησε» την ομάδα του ζωντανή και την «κράτησε» στην κατηγορία.

Έτσι, η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου θα αγωνίζεται και την επόμενη σεζόν στη Μπουντεσλίγκα, ενώ η Κολωνία θα παίξει προκριματικά για το Κόνφερενς Λιγκ.