“Έσβησε” στην τελευταία περίοδο ο Άρης

Οι Θεσσαλονικείς δεν τα καταφέραν στην Λιθουανία κόντρα στην Λιετκαμπέλις και ηττήθηκαν με 84-74, μένοντας χωρίς νίκη στην δεύτερη αγωνιστική του Eurocup.

Ο Άρης έφτασε στην Λιθουανία με σκοπό να πάρει την πρώτη του νίκη στο φετινό Eurocup, μετά την ήττα της πρώτης αγωνιστικής από την Γκραν Κανάρια, με τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να στοχεύουν μόνο στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Άρης μπήκε δυνατά στον αγώνα, βρίσκοντας πόντους στα πρώτα λεπτά μέσα από την ρακέτα, αλλά με τους  Λιθουανούς να κάνουν την αντεπίθεση τους με ένα σερί 11-0 για το “double score” ,προηγούμενοι 18-9,με την πρώτη περίοδο να λήγει 23-20 με επιθετικό “κρεσέντο” των φιλοξενούμενων.

Στην δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλονικείς έψαξαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο με τον Καρ και τον Ντε Σόουζα να βρίσκουν στόχο, με την Λιεκταμπέλις να έχει απαντήσεις στην επίθεση της με τον Σιρβίντις και τον Όρελικ να κρατούν την επιθετική “μπαγκέτα”. Με δεδομένο τον επιθετικό πλουραλισμό που είχαν οι Λιθουανοί, έσφιξαν την άμυνα τους και έκλεισαν το ημίχρονο με επτά πόντους 43-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης άλλαξε πρόσωπο και έφτασε σε σημείο να μπορεί να περάσει μπροστά στο σκορ, με συνεχόμενους πόντους στα μέσα του δεκαλέπτου με τον Τολιόπουλο να ευστοχεί από την γραμμή των 6.75, δίνοντας ώθηση στην ομάδα του.  Η Λιετκαμπέλις κόλλησε στην επίθεση και έδωσε το δικαίωμα στο Άρη να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά της κενά κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 61-59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι “κίτρινοι” δεν είχαν ρυθμό, έχασαν την διαφορά που είχαν καλύψει και βρέθηκαν ακόμα και με 12 πόντους πίσω, χωρίς να αντεπιτεθούν. Από εκεί και έπειτα οι Λιθουανοί κράτησαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και δεν άφησαν τους Θεσσαλονικείς να πλησιάσουν. Το τελικό 84-74 αφήνει μεγάλη απογοήτευση στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, καθώς άντεξε στην πίεση για τρία δεκάλεπτα, αλλά έπεσε μαχόμενη στην χώρα της Βαλτικής.

Δεκάλεπτα: 23-20,43-36,61-59,84-74

Λιετκαμπέλις (Στέλεμαρς): Βιτσκάουσκις, Λελεβίτσιους, Στρικούλης, Στούνκις, Σλαβίνσκας, Μαλντούνας, Πόποβιτς, Σαμπέτσκις, Σιρβίντις, Βιτένις, Βάρνας, Ορέλικ

Άρης (Καστρίτης): Τσαχτσίρας, Τολιόπουλος, Κατσίβελης, Φίλλιος, Καζαμίας, Γκάλινατ, Μπλούμπεργκς, Περσίδης, Ντε Σόουζα, Καρ, Μποχωρίδης, Σλαφτσάκης, Σανόγκο, Χάρελ, Καλογήρος