Όλα στο… μηδέν

Η Χετάφε φιλοξένησε στο “Αλφόνσο Πέρεθ” την Κάντιθ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της La Liga, την αναμέτρηση που έληξε 0-0 “σφύριξε” ο Αλεχάντρο Ερνάντεθ.

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, οι “γηπεδούχοι” είχαν τον πρώτο λόγο των κινήσεων και τη μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία για γκολ, στο 24′. Το παιχνίδι δεν βρήκε το ρυθμό του στα πρώτα 45′ και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το λευκό 0-0. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες δεν άλλαξαν τις τακτικές προσεγγίσεις τους, με το παιχνίδι να κινείται ρε “ρηχά” νερά και να λήγει με τελικό σκορ 0-0.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Χετάφε να απειλεί πρώτη στο 24′ με τον Αλενιά, να κάνει μία καρφωτή κεφαλιά με τη μπάλα να πηγαίνει προς την εστία, παρενέβη τελευταία στιγμή αμυντικός της Κάντιθ και έδιωξε τη μπάλα μακριά, απομακρύνοντας πάνω από τη γραμμή. Από εκεί και έπειτα, το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του λόγω των πολλών διακοπών του, για φάουλ, τραυματισμούς και διαμαρτυρίες. Το πρώτο μέρος έληξε με μόλις μία αξιοσημείωτη ευκαιρία για γκολ στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν τα πατήματά τους και τον ρυθμό στο παιχνίδι, ο Άλβαρες πέρασε στη θέση του τραυματία Ντιενέ στο 75′ με τις διακοπές να ήταν συνεχείς στην αναμέτρηση. Με την πρώτη φάση να έρχεται προς το φινάλε του αγώνα και πιο συγκεκριμένα, στο 83′ Λούκας Πέρεθ, πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ μεταξύ άλλων, πήρε το ριμπάουντ και σούταρε ψηλά στην εστία όταν ο αντίπαλος τερματοφύλακας με μια εντυπωσιακή απόκρουση απομάκρυνε τη μπάλα μακριά. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο νεοφερμένος στον αγωνιστικό χώρο, Άλβαρεθ πήρε κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ και αποχώρησε από το γήπεδο. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πορτού αντίκρισε και εκείνος την κόκκινη κάρτα, με δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με εννιά παίκτες, λόγω διαμαρτυρίας στον διαιτητή του αγώνα. Τρία λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά παίκτη της Κάντιθ να δει την κόκκινη κάρτα, αυτός ήταν ο Ερνάντεθ ο οποίος επίσης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του αγώνα, σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες δεν πήραν επιθετικά ρίσκα με τις δημιουργίες των φάσεων να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του… ενός χεριού.

Κίτρινες: 8′ Ουνάλ, 30′ Ντουάρτε, 33′ Ντιενέ, 74′ Πόρτου / 28′ Ερνάντεθ

Κόκκινες: 90+6′ Άλβαρεθ, 90+8′ Πορτού / 90+11′ Ερνάντεθ

Χετάφε (Κίκε Φλόρες): Σόρια, Πορτού, Ντιενέ (75′ Άλβαρεθ), Μίτροβιτς, Ντουάρτε (46′ Αλντερέτε), Ιγκλέσιας, Μακσίμοβιτς (67′ Χαντάντι), Μίλα, Αλενιά (85′ Λατάσα), Μαγιοράλ (75′ Αλγκόμπια), Ουνάλ

Κάντιθ (Σέρχιο): Λεντέσμα, Ερνάντεθ, Φαλί (46′ Κάλα), Κιουστ (27′ Καρθελέν), Εσπίνο, Μπονγκοντά (64′ Αλέχο), Σαν Εμετέριο, Φερνάντεθ, Οκάμπο (65′ Αλκαράθ), Σομπρίνο, Λοθάνο (82′ Πέρεθ)