Ο Μπενζεμά… ισοπέδωσε τη Βαγιαδολίδ!

Οι “μερένγκες” επικράτησαν με 5:0 της ομάδας του Ρόχο Μάρτιν στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” και μείωσαν τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα στους 12 βαθμούς, χάρη στην τρομερή εμφάνιση του Γάλλου φορ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Ρεάλ Βαγιαδολίδ. Ο Ροντρίγκο άνοιξε το σκορ μόλις στο 22ο λεπτό και στη συνέχεια ακολούθησε… γαλλικός τυφώνας. Ο Καρίμ Μπενζεμά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 29′. Ο 35χρονος όμως δε σταμάτησε εκεί και τρία λεπτά αργότερα έκανε το 3:0, ενώ στο 36′ διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (4:0). Μετά από οκτώ συνολικά αλλαγές και για τις δύο ομάδες, ο Μάρκο Ασένσιο έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 73′, ενώ διαμόρφωσε το τελικό 6:0 στο 90’+2′.

ΓΚΟΛ: 22′ Ροντρίγκο, 29′, 32′, 36′ Μπενζεμά, 73′ Ασένσιο, 90’+2′ Βάσκεθ

Κίτρινες: 64′ Φρεσνέδα