Μπέρενς και Ρονόφ “καθάρισαν” την Μάιντζ

Υπόθεση για δύο ήταν το παιχνίδι μεταξύ της Ουνιόν Βερολίνου και της Μάιντζ (4:1) με τον στράικερ των γηπεδούχων, Μπέρενς, να “καθαρίζει” με χατ τρικ και τον Ρονόφ να σταματάει δις τον Αζόρκ. Μοιραίος ο Γάλλος, έχασε δύο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να έχει η Ουνιόν Βερολίνου στο πρωτάθλημα, αφού προηγήθηκε “από τα αποδυτήρια” με κεφαλιά του Κέβιν Μπέρενς στο πρώτο λεπτό από σέντρα του Ρουσιγιόν από αριστερά. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε λίγα λεπτά μετά. Στο ένατο λεπτό η ομάδα του Βερολίνου και ο ίδιος ο Μπέρενς διπλασίασαν τα τέρματα τους. Αυτή τη φορά η σέντρα έγινε από δεξιά και τα πόδια του Λαϊντουνί με τον Γερμανό στράικερ να επικρατεί ξανά στον αέρα της άμυνας της Μάιντζ. Στο 33′ η Ουνιόν είχε δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φοφανά από το ύψος της περιοχής, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Λέιτε από την άκρη της περιοχής έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ, αλλά ο Ζέντνερ απόκρουσε εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάιντζ ισορρόπησε για αρχή το παιχνίδι και κέρδισε πέναλτι στο 61′ όταν ο Λέϊτε υπέπεσε σε παράβαση και έδωσε το πέναλτι στους φιλοξενούμενος. Ο Αζόρκ, ωστόσο αστόχησε από την άσπρη βούλα με τον τερματοφύλακα της Ουνιόν να μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με ένα μονοκόμματο σουτ του Σάτσι που κατέληξε δοκάρι και μέσα μετά από σέντρα από αριστερά. Η χαρά της Μάιντζ κράτησε μόνο εφτά λεπτά, αφού στο 70′ ο Μπέρενς καθάρισε το παιχνίδι κάνοντας το 3-1 ξανά με κεφαλιά. Στο 89′ η Μάιντζ κέρδισε δεύτερο πέναλτι με τον Ρονόφ να ξαναλέει “όχι” στο Αζόρκ. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους όταν ο Πάντοβιτς σκόραρε μετά από ασίστ του Βόλαντ και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.//ΣΠ.