Η Λεβερκούζεν κράτησε μακριά απ’ τα… αστέρια τη Φράιμπουργκ

Οι «ασπιρίνες», που έχουν εξασφαλίσει την τετράδα της Μπουντεσλίγκα, επικράτησαν με 2-1 της Φράιμπουργκ στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο φινάλε της Μπουντεσλίγκα, η Φράιμπουργκ καιγόταν για το τρίποντο, προκειμένου να εισέλθει στην τετράδα του πρωταθλήματος, ωστόσο η Λεβερκούζεν της… «έσβησε» τα όνειρα για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς δεν είχε καλό ρυθμό, καθώς «πάγωνε» με τα διαδοχικά φάουλ αμφοτέρων των ομάδων. Κατά τη διάρκεια του 45λεπτου δεν σημειώθηκε κάποια ιδιαίτερη  στιγμή και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0. Οι γηπεδούχοι, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, έδειξαν περισσότερη διάθεση, επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν στο σκορ στο 54ο λεπτό με τον Αλάριο. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Παουλίνιο σπατάλησε μία σπουδαία ευκαιρία για τις «ασπιρίνες» και σε δεύτερο χρόνο ο Σικ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Φλέκεν. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν κόντρα στη ροή του αγώνα να ισοφαρίσουν με γκολ του Χάμπερερ στο 89ο λεπτό. Στο φινάλε του αγώνα, η ομάδα του Τζεράρντο Σεοάνε ανέκτησε το προβάδισμα της με γκολ του Παλάσιος και το διατήρησε έως το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

ΓΚΟΛ: 54′ Αλάριο, 90+7′ Παλάσιος / 89′ Χάμπερερ

Κίτρινες: 18′ Ντιαμπί, 26′ Μπαουμγκαρτλίνγκερ / 3′ Έγκεσταϊν, 43′ Σλότερμπεκ, 77′ Σελντίλια

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Τζεράρντο Σεοάνε): Λουνιόφ, Ταχ, Ταπσομπά, Κοσουνού, Σινκγκράβεν, Ντιαμπί, Παουλίνιο, Παλάσιος, Μπαουμγκαρτλίνγκερ, Σικ, Αλάριο

Φράιμπουργκ (Κρίστιαν Στράιχ): Φλέκεν, Σλότερμπεκ, Λίνχαρτ, Κίμπλερ, Γκιντέρ, Χέφλερ, Έγκεσταϊν, Σάλαϊ, Γκρίφο, Γεόνγκ Τζονγκ, Χέλερ