Εντυπωσιακή η Ντιναμό Ζάγκρεμπ με “5αρα” | Έσωσε τον βαθμό η Μπεσίκτας

“Πετούσε”… φωτιές στην επίθεση η κροατική ομάδα η οποία επιβλήθηκε της Αστάνα με 5-1 στην 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League. Μοιρασιά σε Ουκρανία, Βέλγιο και Ελβετία. Οριακές νίκες για Βικτόρια Πλζεν και Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Βικτόρια Πλζεν – Μπάλκανι 1-0

Οι γηπεδούχοι φιλοξένησαν στη “Ντούσαν Αρένα” την ομάδα από το Κόσοβο, και θέλησαν από την αρχή του παιχνιδιού να αποδείξουν τον ρόλο του φαβορί. Ωστόσο, η Μπαλκάνι αποδείχτηκε δύσκολος αντίπαλος, η οποία με “όπλο” την αμυντική της λειτουργία προσπαθούσε να κλείσει κάθε δίοδο από την Τσέχικη επιθετική γραμμή. Τον “γόρδιο δεσμό” την άμυνας των φιλοξενούμενων λύθηκε στο 73′ με τον Λούκας Κάλβαχ.

Ζόρια Λουχάνσκ – Γάνδη 1-1

Παιχνίδι που στο πρώτο μέρος επικράτησε η νευρικότητα και το σκληρό παιχνίδι στο χώρο του κέντρου δεν είχε κάτι παραπάνω να προσφέρει από θέμα ποιότητας και υποψία φάσεων ανάμεσα στην Γάνδη και την Ζόρια Λουχάνσκ. Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 67′ με τον Ούγκο Κάιπερς. Ωστόσο άμεση ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων οι οποίο τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισαν και έκαναν το 1-1, με τον Εντουάρντο Γκερέρο.

Λουγκάνο – Μπόντο/Γκλιμτ 0-0

Σέ ένα παιχνίδι στο οποίο έλειψε το γκολ, οι δυο ομάδες είχαν πενιχρή παραγωγή φάσεων και με αυτόν τρόπο δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις στο ματς. Έτσι η ελβετική ομάδα και ο σύλλογος από την Νορβηγία παραχώρησαν λευκή ισοπαλία (0-0) στο “Στάδιο Κορνεράντο”, παίρνοντας από έναν βαθμό.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπρέινταμπλικ 3-2

Οι Ισραηλινοί άνοιξαν από νωρίς το σκορ, αφού μόλις στο 12′ ο Ιβάν Μέικον πήρε μια πολύ καλή πάσα από τον Ενρίκ Σαμπορίτ και σούταρε από μέση απόσταση, στέλνοντας την στην πάνω δεξιά γωνία. Στο 25′, ο Εράν Ζαχαβί πήρε πάσα μέσα στην περιοχή, από τον Γιόρις βαν Όβεριμ, στέλνοντας την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία, ενώ 8 λεπτά αργότερα, ο Νταν Μπίτον έπιασε… αβοήθητο τον Άντον Άρι Έιναρσον για τρίτη φορά στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας το 3-0. Ωστόσο, στο 41′ ο Κλέμιντ Όλσεν έκανε το 3-1, πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα, μειώνοντας σε 3-2, δημιουργώντας περισσότερος άγχος στα πόδια των Ισραηλινών. Συγκεκριμένα, στο 55′ ο Κλέμιντ Όλσεν με ένα άψογο τελείωμα, πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ στο ματς.

Μπριζ – Μπεσίκτας 1-1

Η Βέλγικη ομάδα υποδέχτηκε τον σύλλογο από την Τουρκία στο “Γιαν Μπρέιντελ Στάδιο” σε ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα στις δυο ομάδες, οι οποίες έχουν και οι δυο ως στόχο στην πρόκριση στην επόμενη φάση. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά μέχρι εκεί. Το “ξεκλείδωμα” στην τούρκικη άμυνα ήρθε από τους γηπεδούχους στο 77′ από τον Χανς Βάνακεν. Η Μπεσίκτας βρήκε τα “κουράγια” και μετά την ψυχρολουσία του γκολ, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 88′ με τον Τζενκ Τοσούν 88′.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Αστάνα 5-1

Κατόπιν παρέμβασης του VAR, η Ντιναμό πήγε στην άσπρη βούλα, από την οποία εκτέλεσε στο 43′ ο Μπρούνο Πέτκοβιτς και έκανε το 1-0, “πληγώνοντας” την εστία του Γιόσιπ Τσόντριτς. ‘Όπως έκλεισε το πρώτο μέρος με τον ίδιο τρόπο την βρήκε και στο ξεκίνημα. Συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι στο 53′ διεύρυναν το προβάδισμά τους, έπειτα από την δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Πέτκοβιτς. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι με φορά του δεύτερου τέρματος, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο 58′, καθώς ο Μάρκο Μπούλατ έκανε το 3-0. Η ομάδα από το Καζακστάν το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο σκορ σε 3-1, στο 78′ με τον Κάμο Χοβχανισιάν. Η Ντιναμό η οποία φέτος πετούσε “φωτιές” στην επίθεση πέτυχε και 4ο τέρμα στο ματς στο 85′ με τον Αντόνιο Μάριν. Οι γηπεδούχοι σκόραραν και πέμπτο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Τιμπόρ Χαλίλοβιτς.

Σλόβαν Μπρατισλάβας – Κλάκσβικ 2-1

Tο δικό της όνειρο έζησε η σταχτοπούτα του Europa Conference League, η ομάδα από τα Νησιά Φερόε η οποία έπαιξε για πρώτη φορά παιχνίδι στους ομίλους. Στο πρώτο ημίχρονο κρατήθηκαν οι ισορροπίες με την Κλάκσβικ κυρίως να αμυνόταν και να έψαχνε τις αντεπιθέσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας ήταν διαφορετικός. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το παρθενικό τους γκολ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση με τον Ντένι Πάβλοβιτς στο 49′, ξεσπώντας σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Η χαρά ωστόσο της ομάδας από τα Νησιά Φερόε κράτησε πέντε λεπτά. Συγκεκριμένα στο 54′, ο Βλάντιμιρ Βάις σκόραρε, κάνοντας το 1-1. Ο Σλοβάκος πλάγιος επιθετικός μάλιστα την σεζόν 2013-14 είχε αγωνιστεί και στην χώρα μας για λογαριασμό του Ολυμπιακού. Μάλιστα, η Σλόβαν Μπρατισλάβας στο 74′  έφτασε και στην ανατροπή με τον Αλεκσάνταρ Τσάβριτς, κάνοντας το 2-1.//ΓΓ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των σημερινών (21/09) αγώνων του Europa Conference League:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Αμπερντίν 2-1
Γκενκ – Φιορεντίνα 2-2
Ελσίνκι – ΠΑΟΚ 2-3
Ζρινιέσκι – Άλκμααρ 4-3
Λέγκια Βαρσοβίας – Άστον Βίλα 3-2
Λουντογκόρετς – Σπάρτακ Τρνάβα 4-0
Φενέρμπαχτσε – Νόρτζελαντ 3-1
Φερεντσβάρος – Τσουκαρίτσκι 3-1