Έκανε “σεφτέ” με ιστορική νίκη ο Μίλωνας

Την πρώτη της φετινή νίκη στην Volley League πραγματοποίησε η εξαιρετική ομάδα της Νέας Σμύρνης στο Κλειστό Γυμναστήριο “Κροίσος Πέρσης”, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ κόντρα στο σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι για την 3η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος. Μάλιστα, η ομάδα του Σάκη Ψαρρά για πρώτη φορά στην ιστορία της κερδίζει τον ΠΑΟΚ, αφού μετρούσε 10 σερί ήττες.

Ο Μίλωνας μπήκε πιο δυνατά στο σετ απέναντι στους “ασπρόμαυρους“, με τον Μολίνα να ηγούνταν στην επίθεση της Νεοσμυρνιώτικης ομάδας, δίνοντας ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (12-8). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν την υπεροχή τους ως το φινάλε και να κερδίσουν το πρώτο σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ έβγαλε.. αντίδραση. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το σερβίς τους απέκτησαν ένα προβάδισμα επτά πόντων (12-5). Ο Μίλωνας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο “Δικέφαλος του Βορρά” ήταν “κυρίαρχος” στο τάραφλεξ. Με τον Φαν Χάρντερεν να σηκώνει το βάρος της επίθεσης, ο οποίος ήταν καθοριστικός για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, και την οδήγησε στο 1-1 (25-18).

Το τρίτο σετ ξεκίνησε πολύ ισορροπημένα, με τις δυο ομάδες να πήγαιναν πόντο-πόντο(8-8, 11-11, 18-18). Ωστόσο, καμία ομάδα δεν μπορούσε να κάνει ένα σερί, που θα της έδινε το προβάδισμα, σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Κοκκινάκης έκανε το 22-22 που βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα. Αλλά, οι γηπεδούχοι με ένα καρφί του Γιορντάνοφ, ένα μπλοκ στο Κοκκινάκη και με ένα άσσο του Μπάση έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους και έκαναν το 2-1 (25-22).

Στο τέταρτο σετ το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι μπήκε πιο… δυνατά και προηγήθηκε 6-4. Ωστόσο, ο “μαχητικός” Μίλωνας και με τον Μολίνα που βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση, πέρασε μπροστά (13-8). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, στην συνέχεια, έλεγξε τον ρυθμό, επέβαλλε την κυριαρχία της. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσεις, μην έχοντας καθαρό μυαλό και ψυχραιμία. Έτσι, ο Μίλωνας έστειλε την διαφοράς στις “παρυφές” των έξι πόντων (16-10). Το σύνολο του Σάκη Ψαρρά υπερασπίστηκε ως το φινάλε το προβάδισμα του, επικρατώντας με 25-17 .

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Μίλωνας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Volley League την φετινή σεζόν!

Τα σετ: 25-20, 18-25, 25-22, 25-17