Άστοχος ΠΑΟΚ “λύγισε” στο Βελιγράδι

Μεγάλη ευκαιρία να καπαρώσει την πρώτη θέση στον όμιλό του για το Basketball Champions League έχασε στο Βελιγράδι ο ΠΑΟΚ.

Στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ η ομάδα του Φώτη Τακιανού δεν βρέθηκε στην καλύτερή της ημέρα επιθετικά, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στην «Aleksandar Nikolic Hall».

Χωρίς τον Αρσενόπουλο, με τον Χάρισον ανέτοιμο και τον Σμιθ άποντο πάντως, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πάλεψε, αλλά πλέον κόντρα στην Γαλατάσαράι την επόμενη αγωνιστική καλείτε να “κλειδώσει” την δεύτερη θέση.

O αγώνας

Έχοντας τεράστια βαθμολογική σημασία το ματς, οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο απόλυτα συγκεντρωμένες, σε άμυνα και επίθεση. Αποτέλεσμα, στην διάρκεια του πρώτου 10λέπτου πήγαιναν πόντο- πόντο, χωρίς καμία να μπορεί να δημιουργήσει υπέρ της διαφορά.

Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 16-16.

Στο δεύτερο 10λεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς. Με σερί 6-0 προηγήθηκαν με 22-16, προσπαθώντας να δώσουν γρήγορο ρυθμό στο ματς. Ρυθμό που ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Χάποελ που μ’ ένα απίθανο τρίποντο πίσω από την μεσαία γραμμή έφτασαν στο +10, 32-22.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε. Με μπροστάρη τον Χάρισαν κατάφεραν να μειώσουν και να πλησιάσουν σε απόσταση… βολής, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τους Ισραηλινούς προηγούμενους με 33-30.

Παρά το γεγονός ότι οι παίκτες του Τακιανού μείωσαν σε 35-34, η συνέχειά τους δεν ήταν ανάλογη. Η Χάποελ κερδίζοντας την μάχη των ριμπάουντ και την αστοχία της ελληνικής ομάδας αύξανε σταθερά την υπέρ της διαφορά η οποία έφτασε στο +13 (51-38), 2′:25” πριν την συμπλήρωση 30 λεπτών παιχνιδιού και 53-38 λίγο αργότερα.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 54-40 για την Χάποελ και με τον ΠΑΟΚ να έχει μπροστά του ένα “μικρό βουνό” να ανέβει για να ανατρέψει την σε βάρος του κατάσταση.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την αμυντική του εικόνα, τον βαθμό ενέργειάς του στο παρκέ, αλλά συνέχισε να “παλεύει” με την επιθετική του αστοχία. Ο “δικέφαλος του Βορρά” κατάφερε να ρίξει σε μονοψήφιο αριθμό την σε βάρος του διαφορά χάρη στον επιθετικό οίστρο του Χάρισον και μάλιστα να γίνει απειλητικός 76” όταν με τρίποντο του Μπελιάουσκας πλησίασε σε 66-61.

Στα κρίσιμα δευτερόλεπτα που ακολούθησαν οι παίκτες του Τακιανού δεν είχαν το “καθαρό μυαλό” για να “γυρίσουν” το ματς. Το τελικό 71-61 ήρθε φυσιολογικά, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στις ελεύθερες βολές και με την νίκη αυτή αναρριχήθηκαν στην κορυφή του ομίλου, μιας και υπερκάλυψαν και την διαφορά με την οποία ηττήθηκαν στην Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 17-14, 21-10, 17-21.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ: Μπλέιζερ 6(1), Κάριγκτον 7, Κακασβίλι 1, Σμιθ 12(3), Ζούσμαν, Κορνίλιους, Χάνκινς 13, Τζόνσον 16, Εντούρ, Πολέγκ, Ράντολφ 13(3), Λίμαρ 3.

ΠΑΟΚ: Μπελιάουσκας 7(2), Φρίντριγκσον 7(1), Γκίλμορ 12(2), Σμιθ, Τσαϊρέλης 10, Άλστον 4, Χάρισον 12(1), Μαργαρίτης 2, Σχίζας 7(1), Σωτηρίου, Τσιακμάς.