«Ξύπνησε» από τον λήθαργο κι έκανε σπουδαία ανατροπή ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο, αλλά έβγαλε αντίδραση επικρατώντας 3-2 του Λορέντσο Μουσέτι και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του «Ρολάν Γκαρός».

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν μία ανάσα από την ήττα στην πρεμιέρα του στο «Ρολάν Γκαρός» στο Παρίσι, αλλά κατάφερε να σηκώσει κεφάλι και να εξασφαλίσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο του τουρνουά.

Ο 20χρονος Ιταλός προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον Τσιτσιπά, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε προβάδισμα στο πρώτο σετ. Εν συνεχεία, μάλιστα, έφτασε τα γκέιμς 1-4 υπέρ του, αλλά τα λάθη του έδωσαν δικαίωμα στον Μουσέτι να ισοφαρίσει σε 4-4. Ο Ιταλός τενίστας πέρασε μπροστά στο σκορ με 5-4, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε και στη συνέχεια λύγισε, χάνοντας το πρώτο σετ με 7-5, έπειτα από 62 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, ο Μουσέτι είχε το πάνω χέρι και έκανε άμεσα το 2-0 στα γκέιμς. Ο Τσιτσιπάς αναζητούσε τον εαυτό του, προκειμένου να μείνει «ζωντανός» στο παιχνίδι, αλλά δίχως ιδιαίτερη επιτυχία. Ο Ιταλός πρωταθλητής έφτασε εύκολα στο 4-0, βάζοντας τον Έλληνα πρωταθλητή με την πλάτη στον τοίχο. Ο Τσιτσιπάς άρχισε την αντεπίθεσή του, κατακτώντας το πέμπτο γκέιμ και εν συνεχεία μείωσε σε 4-3. Το δεύτερο σετ είχε και πάλι ιταλικό χρώμα στο φινάλε του, καθώς ο Μουσέτι επικράτησε με 6-4 και ο Έλληνας τενίστας βρισκόταν πολύ κοντά στον αποκλεισμό.

Το τρίτο σετ άρχισε εξαιρετικά για τον Τσιτσιπά, ο οποίος προηγήθηκε με 0-3, δημιουργώντας καλές προϋποθέσεις για την κατάκτηση του σετ. Ο Μουσέτι μείωσε σε 1-3, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής διατήρησε το πάνω χέρι στο σετ, κάνοντας το 1-4 και στη συνέχεια το 2-5. Εν τέλει, ο Τσιτσιπάς κατέκτησε το τρίτο σετ και μείωσε, ελπίζοντας στην ανατροπή.

Κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ, ο Τσιτσιπάς έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Προηγήθηκε με 0-3, όντας αποφασισμένος να ισοφαρίσει τα σετ και να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Παρ’ όλα αυτά, ο Μουσέτι αντέδρασε και μείωσε σε 2-3, προτού ο Τσιτσιπάς ανεβάσει ξανά ρυθμό και κατακτήσει το σετ με 3-6 για την ισοφάριση. Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο 23χρονος πρωταθλητής επιβλήθηκε και το κατέκτησε με 1-6 κόντρα στον εξαντλημένο Ιταλό τενίστα.

Έτσι, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε την τρίτη του νίκη κόντρα στον Λορέντσο Μουσέτι, μετά από αυτές το 2021 στο Ακαπούλκο και στη Λιόν, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο του «Ρολάν Γκαρός», όπου θα αντιμετωπίσει τον Ζντένεκ Κόλαρ, που απέκλεισε τον Λούκας Πούιγ με 1-3 σετ (3-6, 6-4, 5-7, 4-6).