Πρόκριση με ανατροπή ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας πρωταθλήτης, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, εκμεταλλεύτηκε το “curfew” επικράτησε 3-2 του Άντι Μάρεϊ και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Wimbledon.

Στον επόμενο γύρο του Wimbledon, πέρασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος επικράτησε με 3-2 σετ του Άντι Μάρεϊ.

Το πρώτο σετ ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Αμφότεροι διατήρησαν το σέρβις τους, αποφεύγοντας να… χαρίσουν κάποιο γκέιμ στον αντίπαλο. Μάλιστα, στα περισσότερα εξ αυτών η επικράτηση ερχόταν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Αυτό άλλαξε στο 12ο, όταν ο Μάρεϊ μπροστά από το μπαλάκι και ο Τσιτσιπάς με μπρέικ έπαιρνε το σετ. Ο 24χρονος έφτασε ένα πόντο μακριά από το να το καταφέρει, ωστόσο ο Σκωτσέζος… επιβίωσε κι έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί ο “Στεφ” έδειξε την ανωτερότητά του και χάρη σε δύο “μίνι μπρέικ” επικράτησε με 7-3 για το 1-0.

Αντίστοιχη ήταν και η εικόνα στο δεύτερο σετ, αν και ο Έλληνας τενίστας επιχειρούσε που και που να… πιέσει λίγο παραπάνω τον 36χρονο. Μπρέικ πάντως δεν κατάφερε να κάνει, με αποτέλεσμα οι θεατές να δουν… το ίδιο έργο και το “τάι μπρέικ” να έρθει ξανά για να “σπάσει” την ισορροπία. Η διαφορά ήταν πως ο Μάρεϊ αυτή τη φορά ήταν πιο έτοιμος και επικράτησε εμφατικά με 7-2, ισοφαρίζοντας το ματς.

Ο Σκωτσέζος μπήκε φορτσάτος στο τρίτο σετ και έκανε μπρέικ με το “καλημέρα”. Έπειτα χρειαζόταν να προφυλάξει το σέρβις του, όπως είχε κάνει άριστα έως εκείνο το σημείο. Έτσι κι έγινε, με τον Τσιτσιπά να μην μπορεί να βρει απάντηση και να βλέπει το 6-4 να τον φέρνει… ένα σετ μακριά από τον αποκλεισμό. Εκείνη τη στιγμή όμως ήρθε το “curfew” (νόμος σύμφωνα με τον οποίο οι αθλητικές εγκαταστάσεις κλείνουν στις 23:00 τοπική ώρα). Για αυτόν τον λόγο ο αγώνας διεκόπη προσωρινά κι ενώ ο Μάρεϊ είχε το μομέντουμ. Η συνέχεια του μπήκε στις αρχές του προγράμματος της Παρασκευής (07/07).

Στο 4ο σετ, οι δύο τενίστες κράτησαν με ευκολία τα σέρβις γκειμ τους. Έτσι, ακόμα ένα στερ κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί, ο Έλληνας πρωταθλητής κυριάρχησε. Με τρομερά χτύπηματα, ισοπέδωσε τον Σκωτσέζο και κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 7-3, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 2-2, μένοντας ζωντανός.

Στο τελευταίο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε σαφέστατα το ρυθμό και τη ψυχολογία της αναμέτρησης και πολύ γρήγορα, κατάφερε να κάνει break και να προηγηθεί με 2-1. Ο Έλληνας πρωταθλητής, χωρίς ν’ αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία διατηρούσε… αναίμακτο το δικό του σερβίς. Απόρρεια αυτού, ήταν να επικρατήσει με 6-4 στα γκειμ, να κάνει το 3-2 στα σετ και να προκριθεί στον επόμενο γύρο του Wimbledon.

Τα σετ: (3)6-6, 6-6(2), 6-4, (3)6-6, 4-6