Τσιτσιπάς: «Σημαντική νίκη για την ψυχολογία μου»

Για τη νίκη του κόντρα στον Χούμπερτ Χούρκατς που του έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά του Όπεν της Αστάνα σχολίασε ο Έλληνας τενίστας μετά την ολοκλήρωση του αγώνα.

Στα ημιτελικά του Αστάνα Όπεν βρίσκεται ήδη ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος έδειξε την ανωτερότητά του κόντρα στον Πολωνό, Χουμπέρτ Χουρκάτς (Νο 10 στον κόσμο), επικρατώντας με 2-0 σετ (7-6(8), 6-3).

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Έλληνας πρωταθλητής στάθηκε στις δηλώσεις του στην ψυχική και σωματική κούραση που είχε μετά την ολοκλήρωση του πρώτου σετ, ενώ τόνισε πως πλέον προετοιμάζεται για το αυριανό (08/10) παιχνίδι για τα ημιτελικά του τουρνουά στο Καζακστάν.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς:

«Στις περισσότερες από αυτές τις καταστάσεις δεν ήμουν εκείνος που είχε την τύχη να σερβίρει, αλλά κατάφερα να παλέψω και να επιστρέψω. Ήταν πολύ σημαντικό ψυχολογικά που κατάφερα να κερδίσω αυτό το τάι μπρέικ, έχοντας αφήσει το σώμα μου στο γήπεδο και δείχνοντας μαχητικό πνεύμα. Ήταν πολύ καλή στιγμή. Μου άνοιξε πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο σετ, πήρα αυτό το μπρέικ που έψαχνα και αυτό μου έδωσε μεγάλη ανακούφιση, αφού είχα προσπαθήσει τόσο πολύ. Σίγουρα είναι ένας από τους μεγαλύτερους αντιπάλους μου. Χτυπάει την μπάλα πολύ δυνατά. Θα συγκεντρωθώ στο παιχνίδι μου, θα προετοιμαστώ καλά γιατί έχω έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο αύριο».