Το “curfew” σταμάτησε τον Τζόκοβιτς

Μπορεί ο Χουμπέρ Χούρκατς να μην είχε τη δυνατότητα να… πάρει ένα από τα δύο πρώτα σετ από τον κορυφαίο τενίστα του πλανήτη, ωστόσο ο κανονισμός των ωρών λειτουργίας του Wimbledon έδωσε μία… παράταση στην αναμέτρηση.

Παρά το γεγονός ότι ο 26χρονος Πολωνός τον έφτασε… στα όριά του, ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατάφερε να πάρει προβάδισμα 2-0 σετ στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Το Νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης χρειάστηκε δύο τάι μπρέικ για να το πετύχει αυτό, ενώ ακόμα και σε αυτά κέρδισε… δύσκολα με 8-6 και 8-6. Το δεύτερο σετ όμως ολοκληρώθηκε λίγο μετά τις 22:30 το βράδυ (ώρα Αγγλίας), με αποτέλεσμα οι διαιτητές να διακόψουν προσωρινά το ματς.

Ο λόγος είναι το “curfew“, το οποίο ουσιαστικά δεν αφήνει αναμετρήσεις να συνεχίζονται μετά τις 23:00 τοπική ώρα. Κάπως έτσι ο “Νόλε” θα πρέπει να περιμένει αρκετές ώρες για να σφραγίσει την πρόκριση. Σε πρώτη φάση, η συνέχεια του αγώνα έχει κανονιστεί για τις 17:00 της Δευτέρας (10/07), ωστόσο δεν αποκλείεται να υπάρξει μια μικρή… μετάθεσή του, ανάλογα με την εξέλιξη των άλλων παιχνιδιών.//Α.