Στους “16” με… περίπατο ο Τσιτσιπάς

Συνεχίζει την πορεία του στο Wimbledon o Έλληνας πρωταθλητής, που έπαιξε πολύ καλό τένις και μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το παιχνίδι με τον Λάσλο Τζέρε, του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ.

Εύκολο απόγευμα είχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που επιβεβαίωσε με τον πλέον πειστικό τρόπο την ανωτερότητά του απέναντι στον Σέρβο συναθλητή του και νούμερο 52 της παγκόσμιας κατάταξης, πανηγυρίζοντας την πρόκριση για τον τέταρτο γύρο του φημισμένου τουρνουά της Αγγλίας, κάτι που συνέβη για δεύτερη φορά στη καριέρα του.

Πιο εύκολα σε σχέση με τα δύο πρώτα του παιχνίδια στη διοργάνωση απέναντι σε Ντομινίκ Τιμ και Άντι Μάρεϊ, ο Έλληνας τενίστας ξεπέρασε και το εμπόδιο του Λάσλο Τζέρε με 3-0 (6-4, 7-6, 6-4) και συνεχίζει στη δεύτερη εβδομάδα του Wimbledon, όπως και το 2018, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό, Κρίστοφερ Γιούμπανκς.

Η εκκίνηση του αγώνα προμήνυε μία συναρπαστική εξέλιξη, καθώς για αρκετή ώρα και οι δύο προστάτεψαν το σερβίς τους, όμως ο Τσιτσιπάς είχε άλλη άποψη, καθώς έκανε break στο 10ο game και πήρε το πρώτο σετ με 6-4, κάτι που έκανε τη δουλειά του πολύ πιο εύκολη.

Η πορεία της αναμέτρησης κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στο tie-break του δεύτερου σετ, καθώς ο Λάσλο Τζέρε είχε αποκτήσει ένα καλό προβάδισμα και έμοιαζε να βρίσκεται κοντά στην ισοφάριση. Ο Σέρβος προηγήθηκε με 3-1, έχασε στο χιλιοστό το 4-1 και μετά έκανε αβίαστο λάθος. Κάπως έτσι έγινε το 3-3, ο Έλληνας αθλητής σέρβιρε καλά και με 5-7 έκανε το 2-0 σετ.

Κάπου εκεί τελείωσαν όλα, καθώς δεν υπήρχε γυρισμός για τον Τζέρε, που υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου του. Μόλις στο 3ο game του τρίτου σετ ο Τσιτσιπάς έκανε break, ενώ στη συνέχεια με love game έφθασε στο 3-1. Δεν άλλαξε κάτι στη πορεία και με 4-6 έφθασε στη νίκη.//ΜΠ.