Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στα δύο πρώτα σετ της αναμέτρησης και φάνηκε, να καθαρίζει σχετικά εύκολα το συγκεκριμένο παιχνίδι. Ο Αλτμάιερ ανέβασε την απόδοση του στη συνέχεια, μείωσε σε 2-1, καθώς επικράτησε στο tiebreak με 7-2, ενώ στο τέταρτο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με break 3-4.
Εκεί μίλησε η κλάση του νούμερο 9 της παγκόσμιας κατάταξης, που πήρε τα τρία επόμενα game, κερδίζοντας με 6-4 και πλέον βρίσκεται στον τρίτο γύρο του Roland Garros. και θα περιμένει στη φάση των «32» τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Λορέντζο Σόνεγκο και τον Ζιζέν Ζανγκ.//ΔΜ