Στον τελικό με νέα ανατροπή ο Τσιτσιπάς

Για άλλη μια φορά στη Ρώμη γύρισε από το 1-0 και πήρε τη νίκη ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, με τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ να είναι το νέο «θύμα» του.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς «λύγισε» τη σθεναρή αντίσταση του Γερμανού, ανατρέποντας το ματς στα δύο τελευταία σετ. Πλέον, βρίσκεται στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Νόβακ Τζόκοβιτς και Κάσπερ Ρόουντ, οι οποίοι αναμετρώνται στις 20:00. Από την άλλη, ο Ζβέρεφ θα προετοιμαστεί για το επόμενο μεγάλο ραντεβού. Πρόκειται για το Ρολάν Γκαρός, το οποίο ξεκινάει στις 22 Μαΐου.

Τα πρώτα γκέιμ ήταν αρκετά ισορροπημένα, με τους δύο τενίστες να διατηρούν τα σερβίς τους. Στο έβδομο, όμως, ο Γερμανός κατάφερε να κάνει το μπρέικ και να πάρει το προβάδισμα. Ο Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να αντιδράσει και εν τέλει έχασε το σετ με 6-4.

Το ξεκίνημα του Έλληνα τενίστα ήταν δυναμικό. «Κράτησε» τα γκέιμ στα οποία σέρβιρε ο ίδιος και «έσπασε» το πρώτο του αντιπαλου του για να βρεθεί μπροστά με το εντυπωσιακό 3-0. Ο Ζβέρεφ στη συνέχεια προσπάθησε να κάνει την επιστροφή, χωρίς, όμως, να τα καταφέρει. Ο «Στεφ» διατήρησε το σερβίς του και ισοφάρισε το ματς με 6-3 γκέιμ.

Το τρίτο σετ θύμισε αρκετά το πρώτο, με τους δύο τενίστες να «κρατούν» το σερβίς τους στα πρώτα τέσσερα γκέιμ. Όμως, ο Τσιτσιπάς έκανε το μπρέικ μόλις στο πέμπτο, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Στη συνέχεια, αρκούσε απλώς να μην του κάνει «σπάσιμο» ο Ζβέρεφ. Και τα κατάφερε, κάνοντας το τελικό 2-1 στα σετ.

Τα σετ: 4-6, 6-3, 6-3