Στον τελικό η Σάκκαρη

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν καταιγιστική κόντρα στην Ντάνκα Κόβινιτς, επικράτησε με 2-0 και και θα διεκδικήσει το βράδυ (19.00) τον δεύτερο τίτλο στην καριέρα της!

Η Μαρία Σάκκαρη άντεξε στην πίεση της Ντάνκα Κόβινιτς και επικρατώντας 2-0 σετ πήρε την πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά της Πάρμα. Πλέον έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στο Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, εάν κερδίσει στη διοργάνωση.

Αυτός είναι ο 3ος φετινός τελικό μετά από τους δύο σε Αγ. Πετρούπολη και Καλιφόρνια (Indian Wells) όπου είχε γνωρίσει ισάριθμες ήττες κόντρα σε Ανέτ Κόνταβεϊτ και Ίγκα Σφιόντεκ. Η Νο7 του κόσμου περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στον τελικό, που θα είναι μία εκ των Άνα Μπογκντάν (Νο53) και Μαγιάρ Σερίφ (Νο74).

O αγώνας

H Σάκκαρη άνοιξε την αναμέτρηση με συνεχόμενα “break” και ένα πολύ καλό προβάδισμα με 3-0, όμως η αντίπαλός της με συνεχόμενα νικηφόρα games προηγήθηκε με 5-4. Η Σάκκαρη, σέρβιρε για την παραμονή της και με ψυχραιμία κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν κυρίαρχη. Παίζοντας καταγαιστικό τένις, δεν άφησε περιθώρια, και με 6-2 καθάρισε το ματς, παίρνοντας την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.