Στο τελικό του τουρνουά η Ριμπάκινα

Η Ρωσίδα τενίστρια προκρίθηκε στο τελικό του Australian Open, επικρατώντας με 2-0 σετ της Λευκορωσίδας Βικτώρια Αζαρένκα και περιμένει πλέον αντίπαλο, για το τελικό της διοργάνωσης.

Η Ελενα Ριμπάκινα είναι η πρώτη, που πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Australian Open. Η Ρωσίδα τενίστρια, που αγωνίζεται για το Καζακστάν, μετά τον τίτλο στο Wimbledon πέρυσι, ετοιμάζεται για έναν δεύτερο τελικό σε grand slam, αφού επικράτησε με 2-0 σετ της Βικτόρια Αζαρένκα (7-6, 6-3) σε 1 ώρα και 41 λεπτά. Η Λευκορωσίδα πάλεψε και στα δύο σετ, υπερκέρασε τα service game που έδιναν σετ στην αντίπαλό της, αλλά δεν μπορούσε να ξεπεράσει και το σερβίς της Ριμπάκινα.

Το ματς

H Ριμπάκινα έδειξε από το πρώτο game τις διαθέσεις της καθώς το κέρδισε με τρεις συνεχόμενους άσους. Η Αζαρένκα έφτασε πρώτη σε break στο 3-2 με έναν winner. Η απάντηση της κατόχου του τίτλου στο Wimbledon ήταν άμεση και ισοφάρισε σε 3-3. Η τενίστρια από το Καζακστάν διατήρησε το σερβίς της κι έφτασε σε διπλό break point στη συνέχεια. Ένα λάθος της Αζαρένκα έφερε διπλό σετ πόιντ για την Ριμπάκινα στο τέλος, η οποία το κέρδισε με 7-4 από άλλο ένα λάθος της Λευκορωσίδας αντιπάλου της.

Στο δεύτερο σετ η Ριμπάκινα έσπασε νωρίς το σερβίς της αντιπάλου της, για να προηγηθεί με 2-1. Το 3-1 έγινε εύκολα και η Ρωσίδα τενίστρια έφτασε σε δύο ευκαιρίες για το 4-1 στο σερβίς της Αζαρένκα, χωρίς να τις αξιοποιήσει. Η Ριμπάκινα πήγε να χάσει για λίγο τον έλεγχο του σετ, όμως συνήλθε άμεσα και αφού ανάγκασε σε λάθη την Αζαρένκα, έφτασε στον τελικό του Australian Open, όπου θα αντιμετωπίσει είτε τη Σαμπαλένκα, είτε την Λινέτ.//