Στα προημιτελικά του διπλού της Χιλής η Παπαμιχαήλ

Με το δεξί ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στα διπλά του WTA 125 τουρνουά “Copa LP Chile” η 30χρονη τενίστρια με παρτενέρ την 23χρονη Μαρία Λούρδες Καρλ, καθώς εξασφάλισαν την παρουσία τους στα προημιτελικά.

Το δίδυμο Παπαμιχαήλ-Λούρδες Καρλ επικράτησε έναντι των “γηπεδούχων” Παλόμα Γκολντσμιθ Βάινριχ και Αντόνια Βεργκάρα Ριβέρα με 6-3, 6-2 σετ, αντίστοιχα και μάλιστα σε μόλις 53 αγωνιστικά λεπτά. Στην 8άδα θα αντιμετωπίσουν τις Γαλλίδες Φιόνα Φέρο και Νταϊάν Πάρι, με στόχο φυσικά την πρόκριση στα ημιτελικά.

Αναφορικά με τα μονά της διοργάνωσης στη Χιλή, η No228 της γυναικείας κατάταξης ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στον δεύτερο γύρο, όπου ηττήθηκε από την 28χρονη Γαλλίδα, Λεολία Ζανζάν. Η No8 του ταμπλό νίκησε την Ελληνίδα με 2-1 σετ (2-6, 6-4, 6-2), έπειτα από 2 ώρες και 9 λεπτά αγώνα.

Στον πρώτο γύρο πάντως, η Δέσποινα κατάφερε να αποκλείσει το No212 της παγκόσμιας κατάταξης, Σολάνα Σιέρα, με 6-3, 6-2 σετ, ύστερα από 1 ώρα και 22 λεπτά δράσης στο κεντρικό κορτ του “Copa LP Chile”.//ΠΜ