Σίφουνας στους “16” του Australian Open ο Τσιτσιπάς

O κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ (6-3, 6-0, 6-4) του Λούκα Βαν Ας και προκρίθηκε στους “16” του Australian Open, όπου θα αντιμετωπίσει τον Τέιλορ Φριτζ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο7) έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Λούκα Βαν Ας (Νο79), πήρε τη νίκη με 3-0 σετ (6-3, 6-0, 6-4) και προκρίθηκε στους “16” του Australian Open, όπου θα αντιμετωπίσει τον Τέιλορ Φριτζ (Νο12).

Στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις του στη Μελβούρνη ο Έλληνας πρωταθλητής είχε χάσει το 1ο σετ και είχε ανεβάσει την απόδοσή του στα επόμενα. Κόντρα στον Γάλλο όμως μπήκε από την αρχή καλά και έφτασε σε μια συντριπτική νίκη με απολογισμό μόλις 7 χαμένα games.

Με 36 winners και 21 αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε το ματς ο Τσιτσιπάς, την ώρα που ο αντίπαλός του είχε 17 winners και 36 αβίαστα λάθη. Επίσης,  κατάφερε να σώσει τα 8 από τα 9 break points που αντιμετώπισε κόντρα στον Βαν Ας ο Έλληνας τενίστας, ενώ ο ίδιος αξιοποίησε τις 6 από τις 8 ευκαιρίες του.

Αυτή ήταν η 24η νίκη του Στέφανου σε 30 αναμετρήσεις στο Australian Open, όπου ήταν φιναλίστ πέρσι και ημιφιναλίστ το 2019, το 2021 και το 2022.//Λ.