Ρολάν Γκαρός: Εμφατικά στο κυρίως ταμπλό η Γραμματικοπούλου

Τη δεύτερη συμμετοχή σε τουρνουά Γκραν Σλαμ στην καριέρα της πέτυχε η Ελληνίδα τενίστρια, επικρατώντας με 2-0 σετ (6-3, 6-3) της Κριστίνα Μακχέιλ.

Στα 25 της χρόνια, η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό του Ρολάν Γκαρός. Η αθλήτρια από το Κιλκίς ολοκλήρωσε τις εκπληκτικές εμφανίσεις τις στα προκριματικά με τρεις συνεχόμενες νίκες. Με αυτόν τον τρόπο, θα βρεθεί κόντρα στις κορυφαίες τενίστριες του κόσμου στο Παρίσι. Υπενθυμίζουμε πως το Νο188 της παγκόσμιας κατάταξης είχε πετύχει κάτι παρόμοιο στο Αμερικανικό Όπεν τον Αύγουστο του 2021. Τότε, είχε καταφέρει να πάρει και μια πρόκριση από τον πρώτο γύρο, με νίκη επί της Άννα Μπλίνκοβα.

Οι δύο τενίστριες κράτησαν με σχετική άνεση το σερβίς τους στα πρώτα γκέιμ. Παρ’ όλα αυτά, στο πέμπτο, η Γραμματικοπούλου έκανε το μπρέικ για να πάρει το προβάδισμα. Παρ’ ότι δυσκολεύτηκε αρκετά, η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να «φτάσει» στο 5-3 και με ένα ακόμα μπρέικ κατέκτησε το πρώτο σετ.

Στη συνέχεια, η 25χρονη κυριάρχησε απόλυτα. Στην έναρξη του δεύτερου σετ έφτασε σχετικά εύκολα έως και το 3-0 «σπάζοντας» μια φορά το σερβίς της Μακχέιλ. Η Αμερικανίδα αντέδρασε έγκαιρα και με μπρέικ «ισορρόπησε» προσωρινά το σετ. Η Γραμματικοπούλου, όμως, ήταν τόσο κοντά στην είσοδο στο κυρίως ταμπλό που δεν θα άφηνε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Η Ελληνίδα έκανε μπρέικ χωρίς να χάσει πόντο στο έκτο γκέιμ. Στη συνέχεια, «προστάτεψε» το σερβίς της για να τελειώσει το σετ με σκορ 6-3.

Τα σετ: 6-3, 6-3