“Λύγισε” στον τελικό ο Τσιτσιπάς

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν κατάφερε να κατακτήσει το τουρνουά της Βαρκελώνης, μιας και ηττήθηκε από τον Κάρλος Αλκαράθ με 2-0 στον αγώνα του τίτλου.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά, μπαίνοντας μπροστά με 2-1 στο πρώτο σετ, μετά από το μπρέικ που έκανε στο τρίτο γκέιμ. Ο Ισπανός όμως απάντησε αμέσως, ισοφαρίζοντας, ενώ στο όγδοο γκέιμ έγινε το… αφεντικό, σπάζοντας το σέρβις και κάνοντας το 5-3 αρχικά και το 6-3 για το 1-0 στη συνέχεια.

Ο Αλκαράθ δεν άλλαξε το ρυθμό του και μόλις στο πέμπτο γκέιμ του δεύτερο σετ έκανε μπρεικ, παίρνοντας τεράστιο προβάδισμα για τη νίκη. Το Νο.5 της παγκόσμιας κατάταξης διατήρησε το σέρβις του στη συνέχεια, αλλά δεν κατάφερε να… ανταποδώσει το μπρέικ, με αποτέλεσμα να χάσει το σετ με 6-4 και να γνωρίσει την ήττα με 2-0.//Α.

Τα σετ: 6-3, 6-4