Πρόωρος αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά

Σε ένα ματς ”θρίλερ” ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ουγκό Ουμπέρ, έχασε με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 5-7) και έμεινε εκτός από τους ”32” του Shanghai Masters.

Ο Γάλλος αιφνιδίασε από νωρίς τον Τσιτσιπά και προηγήθηκε με 1-0 σετ (6-4), στο δεύτερο σετ ο Έλληνας πρωταθλητής ισοφάρισε (6-3) και οδήγησε την αναμέτρηση σε τρίτο, εκεί όπου το παιχνίδι, μας επιφύλαξε ένα δραματικό φινάλε, καθώς ο Στέφανος προσπάθησε να γυρίσει ”τούμπα” τον αγώνα. Ο Γάλλος με 3-0 σερί πήρε προβάδισμα, το οποίο διατήρησε (4-1). Ο Τσιτσιπάς όμως έβγαλε αντίδραση και με αντίστοιχο σερί έφερε το σετ στα ίσα (4-4). Ο Ουμπέρ στο πιο κρίσιμο σερβίς του Έλληνα αθλητή κατάφερε να κάνει μπρέικ και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η προϊστορία των δύο αθλητών είναι μικρή, καθώς σε μόλις τρία παιχνίδια ο 25χρονος Γάλλος είχε το προβάδισμα με 2-1 νίκες, ενώ μετά την σημερινή επικράτηση επί του Έλληνα αθλητή ο Ουμπέρ έκανε τρεις τις νίκες του.

Για την πρόκριση στα προημιτελικά τον περιμένει ο Αμερικανός, Τζέφρι Τζόουν Βολφ, νούμερο 51 στην Παγκόσμια κατάταξη, ο οποίος απέκλεισε τον Ιταλό, Αρνάλντι, με 2-1 σετ (6-2, 3-6, 6-7). //ΜΛ.