Προμνησία με νικητή ξανά τον Τσιτσιπά!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας μπορεί να ταλαιπωρήθηκε για ακόμη μία φορά, λόγω της διεξαγωγής του αγώνα σε δύο… δόσεις, αλλά επικράτησε με 2-0 σετ του Λορέντζο Σονέγκο και εξασφάλισε την πρόκριση στους “16” του ATP Ρώμης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έζησε… deja vu στη Ρώμη, καθώς η αναμέτρηση με τον Λορέντζο Σονέγκο διεξήχθη σε δύο “δόσεις”, όπως συνέβη και στον προηγούμενο γύρο κόντρα στον Νούνο Μπόρζες. Ο Έλληνας πρωταθλητής, πάντως, ήταν για ακόμη μία φορά νικητής και συνεχίζει στη διοργάνωση της ιταλικής πρωτεύουσας.

Ο “Τσίτσι” άρχισε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε και κράτησε το σέρβις του, κάνοντας το 1-0. Ο Σονέγκο, που αγωνιζόταν μπροστά στο κοινό του, είδε τον 24χρονο να προηγείται με 0-30, ωστόσο κατάφερε να βγάλει τον εαυτό του από τη δύσκολη θέση και να ισοφαρίσει σε 1-1. Το Νο.5 της παγκόσμιας κατάταξης διατήρησε την ψυχραιμία του και προηγήθηκε εκ νέου με 2-1, αλλά ο Ιταλός ισοφάρισε με love game. Με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Τσιτσιπάς, που έκανε το 3-2 και έψαχνε το μπρέικ για να πάρει προβάδισμα στην κατάκτηση του σετ. Ο Έλληνας τενίστας ανέβασε την πίεσή του, προηγήθηκε με 30-0 και κατάφερε να κάνει το μπρέικ, φτάνοντας στο 4-2. Εν συνεχεία, κράτησε το σέρβις του κι έκανε το 5-2. Ο Τσιτσιπάς είχε τρία σετ πόιντ, αλλά ο Σονέγκο άντεξε και μείωσε σε 5-3, προτού ο “Στεφ” κάνει το 6-3 για να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ μέσα σε 42 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ που άρχισε το μεσημέρι της Τρίτης (16/05), ο Σονέγκο αρχικά κράτησε το σερβίς του και πήρε προβάδισμα με 1-0, αλλά ο Τσιτσιπάς απάντησε με τον ιδανικότερο τρόπο (love game) και ισοφάρισε σε 1-1, αναζητώντας ένα άμεσο μπρέικ για να καθαρίσει την υπόθεση της νίκης. Ο 24χρονος Έλληνας πίεσε πολύ τον Ιταλό, ο οποίος όμως άντεξε στην πίεση και κράτησε εκ νέου το σερβίς του. Ο “Τσίτσι” συνέχισε να δείχνει διάθεση να καθαρίσει από νωρίς το σετ και ισοφάρισε ξανά με love game. Εν συνεχεία, πίεσε ξανά στο σέρβις του Σονέγκο, αλλά δεν μπόρεσε ούτε αυτή τη φορά να κάνει το μπρέικ. Το ίδιο… έργο συνεχίστηκε, καθώς ο Τσιτσιπάς πήρε ξανά προβάδισμα με love game και ο Ιταλός τενίστας διατήρησε ξανά το σερβίς του, έχοντας σθεναρή αντίσταση. Το Νο.48 της παγκόσμιας κατάταξης έβαλε δύσκολα στον Έλληνα τενίστα, ο οποίος κατάφερε με μεγάλη προσπάθεια να ισοφαρίσει εκ νέου (5-5). Οι δύο αθλητές συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι και έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ, όπου ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 7-5 και πήρε τη νίκη.

Στην επόμενη φάση, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας αναμένεται να αντιμετωπίσει έναν εκ των Τιάφο ή Μουζέτι, των οποίο το ματς είναι στο 1-1 και αναμένεται να συνεχιστεί σήμερα (16/05). Μάλιστα, η επόμενη φάση για τον Τσιτσιπά θα γίνει το βράδυ της Τρίτης (16/05), επομένως δεν έχει χρόνο για ξεκούραση.

Τα σετ: 6-3, 7-6.//Τ.